معرفی ۱۶ جاذبه گردشگری یزد + عکس و آدرس

بر روی دو تا از جزیره ها، بقایای باستان شناسی مربوط به دوره قبل از استقرار اروپا به چشم می خورد. این پل در غرب لاهیجان در محله «پردهسر» قرار دارد و متعلق به دوره کیاییان (خانوادهای زیدی در «بیه پیش» بخش شرقی گیلان بودند، این سلسله در سال ۷۷۰قمری/ ۱۳۷۰ میلادی به قدرت رسیدند) است. در اوایل دوره قاجاریه مرد نیکوکاری بهنام «حاج جعفر کاشانی» به جای پل قدیمی که بنا بر روایت میر ظهیر الدین مرعشی سنگی بوده یک پل آجری احداث کرد که در سال ۱۲۷۱ هجری قمری به صورت اساسی مرمت شد. تالاب کیاکلایه همواره جمعیت بسیاری از جانوران آبزی به خصوص پرندگان و آبزیان را به خود جذب میکند و این پرندگان ضمن استفاده از منابع غذایی موجود، در صورت احساس امنیت در نقاط مختلف تالاب به استراحت و تولید مثل نیز میپردازند که این خود یکی از عوامل جذب گردشگران از سایر نقاط ایران به این تالاب است و هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این تالاب به شهرستان لنگرود سفر میکنند. معماری منحصربهفرد، کتیبههای خاص و حجاریهای هنرمندانه در این کعبه برای هر بینندهای حیرتانگیز است. میتوانید از آنها بخواهید به مدت یک هفته، هر روز این کار را انجام دهند. از اتاق کناری آن که کنار مقبره است اکنون به عنوان مسجد استفاده میکنند.

مسیر رسیدن به قلعه رودخان، جادهای پر پیچ و خم در حاشیه رودخانهای است که در انتها به جنگلی شگفتانگیز میرسد، در انتهای جنگل در هنگام ورود به این سرسبزی وصف ناپذیر، بهتر است خودتان را برای پیاده روی هیجانانگیزی تا اعماق جنگل آماده کنید که آغاز ماجراجویی به سوی قلعهای خیره کننده در دل این جنگل زیبا است. درختان جنگل راش آنقدر بلند قامت اند که انگار ستون آسمان شده اند. باید هزار پله معروف این قلعه را بپیمایید تا به بلندای این قلعه برسید، پلههای سنگی متعددی که در کنار رودخانههای خروشان، جنگل و انبوه درختان بلند سر به فلک کشیده، باید پیموده شوند در ابتدای راه، شاید مسیر، سخت و دشوار به نظر برسد اما در کنار طبیعت و حال و هوای بینظیر، چنان غرق در زیبایی منظرههای پیشرویتان خواهید شد که خستگی راه را فراموش میکنید و تنها از لحظههایتان لذت خواهید برد. در دل جنگلهای گیلان در نزدیکی شهر فومن، قلعهای تاریخی، با شکوه و عظمتی حیرتانگیز، قرنها است که بر بلندای این جنگل پا برجا مانده و از دورترین فاصلهها نیز، نگاه هر گردشگری را خیره میکند.

قلعهرودخان، قلعه مستحکمی است که نمونهای از معماری هوشمندانه و استراتژیک را از گذشتههای دور به نمایش گذاشته و نمونه بینقصی از دژهای نظامی گذشته است جالب است بدانید که این قلعه مستحکم از تخریب دوران حمله اعراب به ایران جان سالم به در برده و با توجه به موقعیت مکانی فوق العاده و استراتژیکی که داشته، در دورههای مختلف محل فرمانروایی حاکمان گیلان بوده است. برای تماشای همزمان تاریخ و طبیعت چه مکانی زیباتر از قلعه رودخان که خشت خشت بنایش نظارهگر سرنوشتی بود که بر تاریخ این مرز و بوم گذشته و در دلش چه رازهای تاریخی که پنهان سر به مهر باقی مانده است. مسافرانی که علاقمند به بازدید از مناظر طبیعی هستند در سه فصل بهار، پاییز و زمستان میتوانند شاهد مناظری بدیع از طبیعت ماسوله باشند. ایجاد وتقویت این امکانات نیز هزینهی زیادی ندارد که امید است مسئولین مربوطه به آن توجه لازم را داشته باشند. عصر ایران – زمانی که از مقاصد گردشگری صحبت می شود، زیبایی یکی از مهمترین عناصری است که توجه افراد را به سوی خود جلب می کند. اغلب افراد شاغل در این بازار قدیمی و مردمی که برای خرید به بازار سنندج میآیند لباسهای محلی کردی به تن دارند.

این موضوع بیانگر این مسئله است که از نظر پتانسیل اکوتوریستی، تالاب کیاکلایه لنگرود در نه ماه از سال قابلیت استفاده توریستی داشته و با اجرای پروژههای مناسب و برنامهریزی مطلوب، بهرهبرداری اقتصادی مناسب را به همراه دارد. وجود آب و هوای معتدل و پاک و چشم اندازهایی زیبا از شهر لاهیجان و طبیعت شمال باعث شده تا مسئولان شهری هم امکانات ویژهای را برای راحتی و رفاه مسافران و گردشگران این منطقه در نظر بگیرند. این مزیت باعث شده تا طبیعت دوستان و گردشگران استقبال جالبی از این تالاب کنند و به تماشای زیبایهای آن نشسته و از این همه زیبایی لذت ببرند. خاطرات سفر در مورد پادشاهی میانه در همه جا در قفسه های کتاب فروشی قرار دارد و مسافران از هم اکنون می توانند عکس شخصی ماجراهای آسیایی خود را با جهان به اشتراک بگذارند.

همین گردشگران، بهترین معرف ایران و فرهنگ آن هستند و در واقع آئینه ای هستند که ایران و فرهنگ غنی اش را به روشنی به جهانیان معرفی می کنند. مهمترین انگیزه سفر برای یک گردشگر یا توریست جاذبه های گردشگری منطقه ای است که قرار است به آنجا سفر کند. «مسجد چهار پادشاهان» یا چهار پادشاه یکی از آثار تاریخی و گردشگری گیلان در شهر لاهیجان و مدفن چهار تن از شاهان کیایی «بیه پیش» است. این دریاچه از ۳ آبگیر مجزا تشکیل شده است که طول بزرگترین آبگیر در حدود ۱ کیلومتر و عرض آن ۴۰۰ متر است. در استان گیلان در گذشته به این منطقه «شاهنشین کوه» میگفتند و برکهای که ۲۰۰ متر عرض و ۷۰ متر طول داشت در جلوی آن بود که برای انبار کردن آب در امر آبیاری از آن استفاده میشد. اگر پایتختنشین هستید و به دنبال خنکترین شهر ایران در تابستان و استان تهران میگردید، پیشنهاد ما به شما شهرستان «فیروزکوه» است. گردشگرانی هم که به دنبال فضایی آرام، ساکت و خلوت هستند در این سه فصل ماسوله را یکی از جاهای تفریحی گیلان با استانداردهای گردشگری مناسب خواهند یافت.

صنعت گردشگری دارای آثار اقتصادی و اجتماعی قابل ملاحظه ای می باشد . اولین گزینه ای که اغلب گردشگران برای اقامت در این شهر به ذهنشان می رسد، اجاره ویلا در رویان می باشد. بر اساس اطلاعات تاریخی، قرن ها پیش از میلاد مسیح، فینیقی ها که اکثرا تاجر بودند، از طریق راه های زمینی و دریایی به منظور عرضه و فروش محصولات خود و خرید اجناس و محصولات نقاط دیگر دنیا به مسافرت می پرداختند. نزدیک به دو قرن از تاریخ شروع مسافرتهای ماجراجویانه گردشگران به قطبهای شمالی و جنوبی کره زمین میگذرد. این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که صنعت گردشگری در ایران چه شرایطی دارد و نقش آن در اقتصاد کشور چگونه است، گفت: ایران با حدود 8 میلیارد و 800 هزار گردشگر در سال 1398 درآمدی معادل 12میلیارد دلار بهطور مستقیم در گردشگری ایجاد کرده که 5/ 2درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل میشود. این منطقه گردشگری یکی از مهمترین مراکز توریستی در سطح کشور است.

اهالی محلی آنجا دریاچه سبلان را ساوالان میگویند و آنجا را جزو جاذبه های طبیعی و زیبای ایران میشناسند. دریاچه از طریق کیلومتر ۲ جاده لنگرود به رامسر، فرعی روستای کومله قابل دسترسی است. یکی از مهمترین جذابیتهای گردشگری ایران، گردشگری غذا و خوراک آن است. دهقان منشادی، با بیان اینکه کمیتة گردشگری خوراک یکی از کمیته های نوپاست که در استان شکل گرفته، افزود: باهمکاری و تعامل با کمیتة گردشگری مذهبی – معنوی در چهار حوزة کلّی تهیّة لیست ثبت خوراکی های قابل ثبت و ثبت شده، تولید محتوا، برگزاری رویدادها و نذورات برنامه های خوبی تدوین شده و دردست پیگیری و اجرا ست. در ایستگاه اول غرفههای صنایع دستی و خوراکی ایجاد شده و در ایستگاه دوم کافی شاپ دارد. در زمینه بررسی اثر اقتصاد گردشگری با استفاده از تحلیل داده- ستانده صباغ کرمانی و امیریان (۱۳۷۹) اثر مخارج گردشگران خارجی بر تولید، درآمد، اشتغال، عواید دولت، توزیع درآمد و واردات را محاسبه و نشان می­دهند که فعالیت­های هتلداری و رستوران، صنایع غذایی، صنایع پوشاک و چرم و صنعت حملونقل داخلی بیشترین تأثیر را از صنعت گردشگری پذیرفته و بیشترین سهم از تولید، درآمد و اشتغال ایجادشده در اثر مخارج گردشگران خارجی را به خود اختصاص داده­اند.

«بام سبز لاهیجان» یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری گیلان و از جمله مناطق تفریحی لاهیجان در استان گیلان است. منطقه شکار ممنوع «تالاب چاف» در حاشیه شهرستان چاف و ۱۳ کیلومتری شمال شرقی شهر لنگرود و ۶۵ کیلومتری شهر رشت در استان گیلان قرار گرفته است. مساحت تالاب کیاکلایه حدود سیصد هکتار بوده و از یک طرف به شهر لنگرود، رامسر و رشت و از سه طرف دیگر به شالیزارها و در فاصله اندکی با کوهپایهها و با چشم اندازی زیبا قرار گرفته است. دسترسی به آن از جاده رشت – لاهیجان به رودسر صورت میگیرد و جاده کنارگذر شهر لنگرود از حاشیه جنوبی آن میگذرد. عمل فردی که به مسافرت می رود و در آن مکان که خارج از محیط زندگی اوست به مدت کمتر از یک سال برای تفریح و تجارت و دیگر هدف ها اقامت می کند. دلیل نامگذاری شیطان کوه غاری قدیمی بین دو کوه وجود دارد که بر اثر گذشت زمان الآن تخریب شده یا اینگونه اعلام شده و ورودیهایش مسدود است این کوه رو شیخان و بزرگان برای تفریح و شکار مورد استفاده قرار میدادند. آبشار «ویوز» در بخش ییلاقی «النزه» که در «شاندرمن» واقع شده است، آبشار «خون» که ارتفاعی بالغ بر ۱۵ متر دارد و در قسمت اولیه دره جنگلی «خون» قرار گرفته و یا آبشار زیبای «رامینه» که در حدود سیصد و پنجاه متری در قسمت بالایی جاده رامینه واقع شده است.

آنطور که سازمان گردشگری جهانی عنوان کرده، در سالهای اخیر صنعت گردشگری به پردرآمدترین صنعت جهان سایت mgtours تبدیل شده است. در این روستا بیش از ۲۰۰ خانوار زندگی میکنند و درآمد و شغل مردم مهربان و زحمتکش روستا کشت چای، دامداری، برنجکاری و پرورش کرم ابریشم است. وجود جاذبه ها یکی از مهمترین دلایل مسافرت مردم به یک مقصد خاص است. کتیبهها و صندوقها، خوش خط و متعلق به قرن هشتم و اوایل قرن نهم ه.ق است. «باغ دولتآباد» یزد نیز یادگاری از دورانهای افشاریه (قرن یازدهم ه.ق) و زندیه (قرن دوازدهم ه.ق) است. روستای فوشه از ابتدای ورودی تا انتها و جایی که دیگر مناطق مسکونی وجود ندارد با داشتن تراسهای رودخانهای در دو طرف رودخانه و همچنین تراسهای یخچالی بهجا مانده از گذشته دارای چشم اندازهای بسیار زیبا است که اخیرا تعداد زیادی گردشگر را به خود جذب کرد است.

در سال 83 دستورالعملی برای ماده 12 آییننامه «ایجاد، اصلاح، تکمیل، درجهبندی و نرخگذاری تاسیسات ایرانگردی و جهانگردی» مصوب شد که سلب و تغییر درجه تاسیسات گردشگری را بر عهده سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گذاشت و به دنبال آن اختیار نرخگذاری را به هتلهای استانداردشده سپرد. معاون رئیسجمهوری و رئیس سازمان میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری سال گذشته در مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه بینالمللی گردشگری و صنایع وابسته اعلام کرده بود که دولت جمهوری اسلامی ایران با درک اهمیت گریزناپذیر صنعت گردشگری در اقتصاد جهانی و توسعه پایدار، عزم خود را برای شکوفایی بیش از پیش این صنعت در راستای ایفای سهم واقعی در اقتصاد کشور جزم کرده است. این اقلیم که مشخصه اصلی آن بارش باران فراوان در تمام فصول سال است، در شمال کشور و سواحل دریای خزر گسترده است. این منطقه دارای جاذبههای فراوان گردشگری همچون جنگلهای انبوه، دشتهای سرسبز و آبشارهای خروشان است و به این ترتیب تبدیل به یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری گیلان تبدیل شده است. ورودی بنا از دو طرف است. درهای ورودی چوبی است و کنده کاری دارد. در ساخت این آسیاب از سنگ تیشهخورده، قلوه سنگ و ملات ساروج استفاده شده است. به یکی از مهمترین کانونهای جذب گردشگر تبدیل می گردند.

دکتر شالبافیان نزدیک یک دهه تجربه کاری با قوه مقننه در قالب همکاری با مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی و کمیسیونهای مختلف مجلس در حوزههای گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی را در کارنامه کاری خود دارد و 6 سال با هلدینگ گردشگری تامین اجتماعی به عنوان معاون و مشاور اقتصادی و سرمایهگذاری و نیز 4 سال تجربه حضور در عضویت هئیت مدیره گروه هتلهای هما را نیز در سوابق کاری خود دارد. با توجه به اینکه تالاب کیاکلایه قابلیت گسترش فضای فیزیکی در اطراف خود را داراست میتواند علاوه بر ایفای نقش به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان، در گسترش اشتغال، درآمدزایی، همچنین حفظ محیط زیست و یا گذراندن اوقات فراغت نواحی شهری و اطراف خود، تأثیر فراوانی داشته باشد.

می باشند که در ادامه قصد داریم بعضی از پرطرفدارترین این تورها را با یکدیگر مقایسه کنیم تا با مفاهیم هر کدام بیشتر و بهتر آشنا شوید ، همراه ما باشید . این فعال محیط زیست ادامه میدهد: یا در پنج روزی که از بناهای تاریخی اصفهان بازدید داشتم جز درمرحله خرید بلیت در هیچ جای دیگری حتی یک مامور وزارت میراث فرهنگی را ندیدم، راهنما که دیگر جای خود را دارد. «پل خشتی لاهیجان» در ضلع غربی لاهیجان واقع شده که ادامه آن به خیابان کاشف غربی وصل میشود، در ضلع شرقی پل «امامزاده عاقلیه» قرار دارد، بنایی قدیمی با کاشیهای سبز چمنی تزئین شده و سقف آن سفالی است. بنابراین با توجه به وجود عوامل فوق الذکر و سهم بسیار ناچیز ایران از صنعت گردشگری درمی یابیم که صنعت گردشگری نتوانسته است نقش خود را به عنوان یک عامل توسعه اقتصادی کشور و معرفی ایران به عنوان یک کشور توریستی و فرهنگی به خوبی ایفا نماید. شنبهزاده اظهار کرد: با توجه به این که صنایع دستی مهمترین سوغات در بخش گردشگری محسوب میشود، دستیابی به اهداف عالیه این نهاد جز با ارتباط مستمر بین واحدهای صنایعدستی و گردشگری میسر نخواهد شد.