طبیعت گردی و اکوتوریسم چیست؟

بر روی آبشار ویسادار پلی وجود دارد که نمای زیبای آبشار از بالا پدیدار است . اکنون با روی کار آمدن دولت سیزدهم، انتظارات بیشتری از وزارتخانه جدید احساس میشود تا با نگاهی به ظرفیتهای بالقوه فراوان گردشگری در ایران، چشماندازی شایسته را از این صنعت، بهخصوص در رویارویی با دوران پساکرونا ترسیم کند. به گزارش صدای ایران، فعالان گردشگری با انتقاد از عملکرد وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دوران کرونا، سیاست وزارتخانههای امور خارجه و بهداشت را در محدود کردن ویزای ایران به چالش کشیدند و از رها کردن نیروهای متخصص گردشگری به حال خود گله کردند.کوچ بزرگ متخصصان گردشگری، وامهای حمایتی که به بدهکاری کلان گردشگری تبدیل شده، دخالتهای بخش دولتی در امور بخش خصوصی، واگذاری مسؤولیت نمایشگاههای خارجی با دستور حاکمیتی، ماجرای مقاومت بدنه وزارت خارجه با لغو ویزای ایران برای عمان و بیتوجهی به گردشگری از جمله مباحث و دغدغههایی بود که فعالان گردشگری در گفتوگویی حدودا پنجساعته در کلابهاوس، با حضور تعدادی از رؤسای تشکلهای خصوصی به بحث گذاشتند. اگر شما هم اماکن گردشگری تهران را میشناسید نظر خود را با ما و دوستانتان به اشتراک بگذارید. «زوراب پولولیکاشویلی» رئیس سازمان جهانی گردشگری در این باره گفت: گردشگری یکی از بخشهای اقتصادی است که بیشترین آسیب را از این ویروس دیده است با این وجود اولین و مهمترین اولویت ما همکاری و تعامل برای کاهش دادن تاثیرات این بحران بویژه بر روی اشتغال و همچنین استفاده از اقدامات حمایتی چون اشتغال زایی و افزایش رفاه اقتصادی است.

در نزدیکی آبشار می توان اتراق کرد و برنامه پیک نیک را به راه انداخت. در کنار این آبشار محل های مختلفی جهت استراحت و لذت بردن از صدای پرندگان و آبشار است . در طول مسیر جاده رویایی اسالم به خلخال رودخانه ای وجود دارد که زیبایی مسیر را چندین برابر میکند و مکانی برای استراحت را فراهم خواهد کرد . این پارک محل مناسبی برای عکاسی، ماهیگیری ، استراحت و صرف یک وعده غذای لذیذ است . تأسیسات تفریحی عبارتند از پارک ها، استخرهای شنا، پیست های ورزشی، کلوپ ها و نظایر آنها. چشمه های آب گرم و پدیده های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه ها از دیگر خصوصیات پارک جنگلی سفیدآب است .

بعد ازعبور از هتل معروف فردین معصومی کم کم به این ییلاق میرسید . این غار در میان دره ای کم آب قرار دارد و ازجمله غارهای آهکی ایران است که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا به ییلاق های سرسبز؛ غارهای یخ ؛ قله و یخچال طبیعی درفک مشهور است . روستای درفک در شهرستان رودبار استان گیلان قرار دارد . روستای جواهر دشت یکی از زیباترین مناطق استان گیلان بشمار می آید که در ارتفاع ۲۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا در شهرستان رودسر استان گیلان واقع شده است . سنت پائول یکی از شناختهشدهترین شخصیتهایی است که در شهر زندگی کرده است.

اما در این میان برخی از استان های ایران توانسته اند، بیشترین میزان جذب گردشگر خارجی را به خود اختصاص دهند. مردم از مکانهای تفریحی اروپایی و بریتانیایی گرفته تا هتلهای روستایی را برای اقامتهای تفریحی کوتاه خود انتخاب میکردند. از فرآیندهای بینقص رزرو هتل گرفته تا تجربه منحصربه فرد اقامت، تقاضا برای تجربه مطلوب و ایده آل برای مهمان بالاست. این پارک با داشتن طبیعت جنگلی و امکانات رفاهی و تفریحی سالانه میزبان تعداد زیادی از افراد است. هوای دل انگیز و مه آلود این ییلاق طرفداران بسیاری دارد و سالانه میزبان تعداد زیادی از این افراد است . دور دریاچه جاده ای خاکی و بافت جنگلی وجود دارد که مکان مناسب برای استراحت و صرف یک وعده غذای دل انگیز است . در کنار جاده منتهی به آبشار رودخانه ای زلال در حال حرکت است که زیبایی مسیر را دو برابر میکند و محل مناسبی برای استراحت و صرف یک نهار لذیذ میباشد . در مسیر صعود آبشار تپههایی جنگلی و بسیار زیباست که در طول مسیر چشمههای فراوانی با آبی خنک و قابل نوشیدن دیده میشود. مناظری که شاید فقط در نقاشی ها دیده باشید . لازم اسن به این نکته توجه داشته باشید که این روستا دارای امکانات رفاهی از قبیل هتل و لوله کشی آب شرب نمیباشد و مردم روستا از آب چشمه استفاده میکنند .

امکاناتی از قبیل پارک شهر ، رستوران ، مراکز خرید و از همه مهم تر تله کابین از جاذبه های این منطقه است . این پارک با داشتن طبیعت جنگلی و امکانات رفاهی از قبیل تریل اسب سواری، دوچرخه سواری، پارک کودکان و … بام سبز لاهیجان به روی شیطانکوه لاهیجان قرار دارد که به دلیل داشتن شرایط مساعد آب و هوایی و امکانات رفاهی بسیار زیاد سالانه میهمانان زیادی را پذیراست. این تالاب در دهستان لیل شهرستان لاهیجان قرار دارد . از بالای بام سبز، شهر لاهیجان و استخر معروف این شهر زیر پای شماست . در فصل بهار و تابستان میتوان در آبگیر زیر آبشار شنا کرد و از خنکی آب نهایت لذت را برد . در فصل بهار درختان شکوفه میزنند و مناظری خیرهکننده را به تصویر میکشند.

پس در بهار و تابستان به این دریاچه زیبا بیایید و از زیباییهای بینظیرش لذت ببرید. بدین معنی که آزمون پس از خرید انجام میشود. پس از پشتسر گذاشتن چند پله به سنگهای زیبای کنار رودخانه نزدیک میشوید. برای رسیدن به این ییلاق خوش آب و هوا باید به سمت ییلاق زیبای اولسبلانگاه حرکت کنید . اما اگر علاقه مند به ورزش های زمستانی از جمله اسکی هستید ماه دسامبر تا مارس (ماه آذر تا اسفند) بهترین زمان برای بستن کوله بار سفر به سمت صربستان می باشد. سفر به این منطقه به دلیل آب و هوای فوق العاده و طبیعت بی نظیر بسیار بیاد ماندنی و خاطره انگیز است .

وی با اشاره به وجود نزدیک به ۳۵ مرکز تکثیر و پرورش حیات وحش در کشور گفت: ما باید ببینیم چه راههایی به منظور جذب گردشگر برای این مراکز توسط بخش خصوصی وجود دارد. این سازمان اداره و بهرهبرداری از واحدهای اقامتی به شکل مهمانخانه، مهمانسرا، اردوگاه، کلبه، چادر، غذاسرا، چاپخانه، پیست اسکی، تأسیسات کنار دریا، آبهای معدنی، مراکز آموزشی زمستانی و هر نوع محل مناسب دیگری را برای ترویج گردشگری برعهده گرفت. همچنین یک مکان چالش برانگیز برای امتحان توانایی ها فردی به حساب می آیند. دریاچه سقالکسار یکی از نزدیک ترین مکان های جنگلی به مرکز استان گیلان ، شهر رشت است . این تالاب بین المللی یکی از زیباترین و مهم ترین زیستگاه پرندگان و آبزیان است . علت نام گذاری تالاب به این اسم شباهت تالاب به عینک در عکس های هوایی است . کوه درفک به ارتفاع ۲۷۳۳ متر در شمال شرقی رشته کوه البرز این کوه زیبا محل مناسبی برای شب مانی کوهنوردان است . از جنگلهای سرسبز شمال تا کوهستانها و تا کویرهای گوناگون در مرکز و غرب کشور و تا ساحلگردی در مناطق جنوبی.

حرم امام رضا یکی از مهمترین و معروفترین جاذبههای گردشگری در مشهد سایت mgtours به حساب میآید. این رویستای توریستی زیستگاه یکی از نادرترین گل های جهان بنام سوسن چلچراغ می باشد زیستگاه این گل به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع است و در سال ۱۳۵۵ بهعنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد. این گل در فصل بهار و در اواخر خرداد و اوایل تیر می روید و در این زمان به دلیل رویش این گل زیبا در این روستا جشن گرفته میشود . این پارک جنگلی به همراه امکاناتی نظیر پارکینگ در داخل محدوده پارک، وسایل بازی کودکان، ورزشگاه، اردوگاه، پلاژ، متل، هتل، مناطق پیکنیک روزانه، مسیرهای پیادهروی، و مجموعه فضاهای جنگلی در ناحیه شرقی، همچون جنگل شمشاد و موزه طبیعی گل و گیاه، هرساله پذیرای گردشگران بیشماری به ویژه در اوایل بهار و در تعطیلات عید نوروز است. این آبشار در دل جنگل های ناحیه کوهستانی سیاهمزکی واقع شده است و یکی از زیباترین آبشارهای گیلان محسوب می شود. روستای زیبای سوباتان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی گیلان بشمار می آید . مسیر اول: سوباتان در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است.

تنها مکان قابل اسکی روی برف در این کوهستان، پیست توچال است که با کمک این بالابرها قابل انجام است. اگر با ماشین سفر میکنید میتوانید ماشین را در روستای میلاش پارک کنید و حدود ۲۰ دقیقه در دل جنگل پیاده روی نمایید تا به آبشار زیبای میلاش برسید . آبشار میلاش در روستای میلاش اشکورات رودسر واقع شده است . برای دسترسی به این آبشار باید از شهر حویق به روستای «زمرد» بروید. به دلیل توسعه حمل و نقل و سهولت جابهجایی، در قرن نوزدهم و بیستم دسترسی به روستاها آسان و باعث رشد سریع تقاضا برای گردشگری روستایی از سال 1945 گردید . برای دسترسی به این آبشار زیبا باید بعد از ماسوله ۲ کیلومتر در دل جنگل از لا به لای درختان سر سبز عبور کنید تا به مقصد برسید . در این تالاب ماهیان کپور و اردک ماهی و گونه های متعددی از پرندگان زندگی میکنند و درختان شناور توسکا با ریشه های تنومند زیبایی تالاب را دوچندان میکنند . تالاب عینک با وسعت ۱۶۳ هکتار بزرگ ترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان بشمار می آید .این تالاب در جوار پارک دانشجو و باغ سالار در منطقه ۴ شهرداری شهرستان رشت قرار دارد.

جالب است بدانید از بالای این کوه دریای خزر نمایان است که ترکیب کوه و درختان و دریا منظره فوق العاده ای را به وجود می آورد . با سفرزون همراه باشید تا پا در خنکای جنگلهای هیرکانی بگذاریم، گوشها را با صدای لالایی دریا بنوازیم و با مردمان طبیعت دوستی که درختان مقدس بسیاری دارند آشنا شویم. اطراف تالاب پوشیده از درختان جنگلی و نیزار است و طبیعت زیبا و مناسبی برای تفریح دارد . اما توجه داشته باشید که ماهیگیری در این تالاب ممنوع و غیر قانونی است . اما اینکه گردشگران به چه میزان درتهران اقامت داشته و از جاذبه های آن بازدید کرده اند باز هم به دلیل عدم ارایه آمار واقعی، اطلاعات دقیق و صحیحی در این زمینه وجود ندارد. سورتمه در تمام فصول سال حتي در باران و سرما قابليت استفاده دارد و نصب پوششهاي محافظ در برابر باران و ضربه روي آن امكانپذير است. در کنار سورتمه میتوان گوزن ها را مشاهده و به آنها غذا داد و در آلاچیق های سرپوشیده اسکان کرد . سورتمه تالش در پارک سیاهداران تالش در استان گیلان قرار دارد . سفیدآب در جنوب شرقی استان گیلان و در نزدیکی شهرستان رودسر قرار دارد .

سوباتان به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبا ، دشت شقایق، کلبه های چوبی و آب و هوای دل انگیز یکی از رویایی ترین یلاقات ایران شناخته شده است . شهر شیراز یکی از نقاط ایران است که با داشتن مکانهای طبیعی و تاریخی بسیار زیاد، تبدیل به یکی از قطبهای گردشگری ایران شده است. همچنین در نقاط مختلف روستا جمله ” این روستا رفتگر ندارد، زباله را با خود ببرید” به چشم می خورد که همانند تذکری به گردشگران است تا زباله های خود را روی زمین نیاندازند. البته اگر داعش و پ ک ک و بوکوحرام و طالبان در نقاط مختل جهان، مشکلی برای گردشگران ایجاد نکنند. کشور ایران دارای جاذبه های فراوانی است و تنوع این جاذبه ها سبب جذب گردشگران داخلی و خارجی شده است. در کشورهای صنعتی توسعه صنعت گردشگری موجب تنوع درآمد ها و کاهش نا هماهنگی دراقتصاد می گردد و در کشور های در حال توسعه˓فرصتی برای صادرات ایجاد می کند که نرخ رشد آن از اشکال سنتی صادرات بیشتر است .

محیط ارزش ذاتی دارد و این ارزش مهمتر از آن است که دارایی صنعت گردشگری محسوب شود. با اینکه ایران به خاطر جاذبه های گردشگری زیاد، تنوع اقلیمی و پوششهای گیاهی یکی از کشورهای مهم دنیا در بومگردشگری محسوب میشود، هنوز بومگردشگری آن با مدل جهانی فاصله زیادی دارد و چندان مورد توجه قرار نگرفته است. با عضویت در کانون انجمن های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور، اعضای آن عضوی از فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری محسوب میشوند چراکه کانون عضو این نهاد بین المللی است. اردبیل چون در ارتفاعات و دامنه کوه سبلان واقع شده، در فصل زمستان همیشه پوشده از برف است و طبیعت برفی آن مثال زدنیست.