خنک ترین شهرهای ایران در تابستان ؛ از شهر معروف چالدران تا بهشت گمشده مرودشت

دریاچه شورابیل امکانات تفریحی زیادی اعم از زیپ لاین، قایل پدالی، دوچرخه سواری و ماشین برقی دارد. برای دسترسی و دیدن این مناظر و مناطق زیبا، راهی به غیر از سفر و رانندگی با ماشین شخصی نیست. به علت سردی هوا در زمستان، توصیه می شود فصل تابستان و گرما به این ناحیه سفر کنید. خانه های تاریخی، روستای قرمز رنگ و ابیانه بسیار چشم نواز و دیدنی می باشد.در ادامه به بیان جاذبه های شهر کاشان نیز می پردازیم. کشور ایران دارای جاذبه های بی شماری با چشم اندازها، زبان ها و فرهنگ های متنوع می باشد. براساس دادههای سازمان جهانی گردشگری ایران در کنار دو کشور میانمار و پورتوریکو بالاترین میزان رشد گردشگر را داشته است.

در روستای فیلبند بخاطر سرمای زیاد هوا گونههای گیاهی زیادی نمیتوانند رشد کنند، مثلا قبلا در این منطقه درختان فندق، آلبالو، گردو و سیب کاشته شده که رشد نداشتهاند، فقط درخت ون و درختانی که سیاه ریشه هستند مانند انگور کوهی، آلوچهی ترش و زرشک کوهی که در این منطقه رشد دارند در آن کشت میشود. استان اردبیل جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی را درون خود جای داده است که یکی از معروف ترین آن ها دریاچه شورابیل است که در مرکز استان واقع شده است . اگر کسی قصد داشته باشد شب را در روستای فیلبند بماند باید بداند در این روستا هیچ هتل یا مهمانخانهای وجود ندارد، ولی کسانیکه به آنجا سفر میکنند میتوانند یکی از خانههای محلی که در این روستا اجاره داده میشود را برای گذراندن شب تا صبح کرایه کنند، همینطور در روستای فیلبند مکانی به نام تکیهی غرب وجود دارد که میتوان در آن اتاق اجاره کرد یا برای خدمات اولیه از آن استفاده نمود. این موضوع یعنی عدم دخالت دولت در عرصه اجرا و تصدیگری، در حوزه صنعت گردشگری نیز مستثنی نبوده و به اذعان کارشناسان آنچه در طول سالیان گذشته و در حوزه گردشگری اتفاق افتاده است به هیچ عنوان خصوصیسازی به معنای حقیقی کلمه نبوده و بعضاً به اسم خصوصیسازی عملاً اختصاصیسازی شده است و متهم اصلی در این زمینه نیز متأسفانه غالباً به دلیل وجود تعارض منافع و نگاههای غلط سنتی مبنی بر رقیبانگاری، عالیترین نهاد دولتی در این حوزه یعنی وزارت میراث فرهنگی بوده است که با فاصله گرفتن از وظایف و رسالتهای اصلی خود که راهبری، نظارت و تدوین راهبردها در حوزه گردشگری است، وارد عرصه اجرا که مختص بخش خصوصی بوده است شده و با موازیکاری و بعضاً ایجاد رقابتی ناعادلانه با بخش خصوصی موجب عدم توسعه صنعت گردشگری شده است.

ارگ گوگد دومین بنای خشتی و همچنین یکی از زیباترین ارگهای حال حاضر ایران است که توانسته در سالهای مختلف پذیرای گردشگران بسیاری از اقصی نقاط جهان باشد. همچنین یک چاه بزرگ در قسمت شرقی ارگ گوگد وجود دارد که از آن برای روزهای سخت کمآبی و محاصره استفاده میشده است. یقیناً توجه و تجمع بیش از اندازه جهانگردان در یک منطقه خاص، بیش از آنکه مفید باشد، زیانبار است، پس باید بهرهبرداری از محوطههای جهانگردی و به ویژه مناطق طبیعی بکر با نظارت ویژه باشد. در سالهای اخیر سفر و گردشگری روند رو به افرایشی را داشته است. اگر دلتان گرفت می توانید زیر گنبد حافظیه بنشینید شعر های حافظ را بخوانید و فال بگیرید. امامزاده یحیی در محل ورودی روستای فیلبند قرار دارد، این امامزاده که مردم روستا به آن اعتقاد عجیبی دارند، یک گنبد نقرهای رنگ دارد و در اطراف آن تعدادی کلبهی چوبی برای اجاره دادن به مسافران وجود دارد. برای رسیدن به آرامش می توانید در کنار جاده بایستید و با میل کردن یک وعده کباب ناب، درنزدیکی جریان رود آب به آن دست یابید. در واقع باید گفت اکنون بر روی زمین نقطهای دست نخورده وجود ندارد یا بسیار کم است. اشاره کرد. بازدید از روستای لافت و گوران در این منطقه به شما پیشنهاد می شود که دارای فرهنگی منحصر البفرد می باشند و هنوز با دست لنج می سازند.

جمعیت روستای فیلبند طبق سرشماری سال 95، 148 نفر بوده و گویش محلی آنها گویشی از زبان طبری میباشد. در ارتباط بین میزبانان و گردشگران، مردم منطقه با فرهنگ دیگر مناطق و کشورهای جهان آشنا شده و کمکم نوعی علاقه نسبت به هم در آنها ایجاد میشود. در این بین ایرانیان برای سفر به ترکیه ، آذربایجان ، ارمنستان و گرجستان نیاز به ویزا ندارند . یکی از پرطرفداترین تورهای طبیعت گردی ایران به میزبانی مردم خونگرم سوباتان برگزار می شود. ابیانه کاشان نیز یکی از پز طرفدارترین روستاهای این خطه می باشد. شهر کاشان یکی از شهر های قدیمی ایران است که آثار تاریخی زیادی درونش نهفته است.

قلعه ی فلک الافلاک پربازدید ترین قلعه در خرم آباد است که توانسته هر ساله توریستان زیادی را جذب کند . کشور ایران از جمله کشورهایی است که از نظر داشتن جاذبههای طبیعی که مورد علاقه و توجه گردشگران باشد، بسیار غنی بوده و علاقمندان به طبیعت در همهی فصول سال موارد زیادی برای انتخاب دارند. 1-طبیعت و تنوع زیستی بخشی از سرمایه های کشور برای نسل های آینده هستند و باید در قبال فرزندان آینده این سرزمین مسئولانه برخورد کنیم. ضمن اینکه در مسیر حرکت به سمت امامزاده منطقه ای وجود دارد که جای برخورد دو شهابسنگ روی سطح زمین کاملا مشخص است و از دیدنیهای این منطقه میباشد. گاهی اوقات هم جاذبه های گردشگری جانبی ای هستند که ضمن بازدید از مقصد اصلی مورد بازدید قرار می گیرند.

ارگ گوگد دارای ابعاد بیش از 70 در 70 متر و با مساحت بیش از 5000 هکتار بناشده است. ارگ گوگد دومین بنای خشتی ایران است که زمان ساخت آن به بیش از 4 قرن میرسد. همچنین میتوان گفت که طبیعت اطراف این ارگ و شهر گلپایگان از زیباترین و بکرترین مناظر طبیعی ایران است که مناظر بسیار شگفتانگیزی را در خود جایداده است. به دلیل استفادهی روستاییان از آب این چشمه، مردم روستا بسیار تنومند و قوی هستند. آبشار حرام او برخلاف اکثر آبشارهای اطراف منطقه مانند آبشار آب پری، پرآب نیست و گردشگران با کم آب بودن آبشار بسیار تعجب خواهند کرد اما در نظر داشته باشید این آبشار نزدیک به 15 متر ارتفاع دارد و این ارتفاع دستخوش جاده سازی و سنگ تراشی کوه های اطراف آبشار می باشد. این باغ مانند بهشتی در دل کویر است و دیدن آن در فرصتی مناسب به شما پیشنهاد می شود. تأسیسات زیربنایی مانند جادّه ها، شبکۀ فاضلاب، شبکه ارتباطات و بسیاری از امکانات بازرگانی و خدماتی برای برآوردن نیازهای روبه افزایش ساکنان منطقه ایجاد شده است، امّا این تأسیسات به گردشگران نیز خدمات ارائه می دهند. می توانید از جاذبه های این شهر مانند حرم حضرت معصومه(س)، دریاچه ی نمک و همچنین از گشت و گذار در بازار های آن بهره ببرید.

مثلاً در اختیار گرفتن 5 هکتار زمین برای ساختن 20 اطاق روی زمین بی فایده است درصورتیکه روی هر هکتار با توجه به موقعیت استراحتگاه میتوان 20 تا 60 اطاق ساخت ومتخصصان در مناطق ساحلی روی 5 هکتار احداث 500 اطاق را مطرح میکنند. اسناد بسیاری در مورد زمان ساخت و یا سازندهی اولیه آن موجود نیست و تنها اطلاعات باقیمانده از این ارگ مربوط به سندی با بیش از 130 سال قدمت است. این ارگ در وسط خود دارای یک فضای بسیار باز است که معماری آن را تا حدود بسیاری شبیه کاروانسراها کرده است. سوراخهای بسیاری در دیوارهی ارگ گوگد وجود دارد که از آن بهعنوان یک سیستم هشدار استفاده میشده است و در این لانهها کبوتران بسیاری در حال زندگی بودند و با دیده شدن دشمن و فرار آنها، افراد داخل ارگ میتوانستند بهراحتی در مورد موضوعی آگاهی داشته باشند. از اطلاعات موجود در این سند میتوان فهمید که ارگ گوگد به دستور فردی به نام علیخان بختیاری بهعنوان مهریهی همسرش ساختهشده است و پس از آن این ارگ به نام «ارگ علیخانی» نیز معروف شده است.

ضمن اینکه خرید کردن از محلیهایی که در گوشه و کنار روستا رب و ترشی میفروشند بسیار لذتبخش است. بهمن امیری مقدم گفت: با وجود اینکه بسیاری از مردم مناطق مختلف دنیا، از فرهنگ اصیل خود فاصله گرفته اند، ولی مردم اورامانات همچنان اصالت های فرهنگی خویش را حفظ کرده اند. وجود جاده های پر پیچ زیبا و کوه های رنگی این منطقه ، زیبایی این ناحیه را دو چندان کرده و تماشای آن خالی از لطف نیست. یکی از مناطق پر بازدید این خطه، روستای کندوان می باشد. اولین شهر که مورد بازدید قرار می گیرد، شهر قم است. از کشورهای آسیایی و منطقه نیز 540هزار و 972 گردشگر خارجی سال قبل به ایران سفر کردند که 35درصد آن با هدف بازدید از جاذبههای فرهنگی- تاریخی، 15درصد با هدف کار و مابقی با هدف طبیعتگردی، زیارت، تفریحی، آموزش، ورزش و بازدید از اقوام و شرکت در کنفرانسها و نمایشگاهها به ایران آمدند. از تهران به سوی شیراز، شهر فرهنگ و تاریخ باستانی ایران، شاهد جاذبه های گردشگری بسیاری می باشیم. تالاب انزلی واقع در بندر انزلی، یکی از بزرگ ترین و جالب ترین زیستگاه های طبیعی جانوران می باشد. این تالاب هرساله پذیرای پرندگان مهاجر از طرف کشورهای همسایه شمالی می باشد.

ما در این مقاله سعی داریم در مورد روستای فیلبند و موضوعات مربوط به آن نظیر موقعیت جغرافیایی روستای فیلبند، جاذبههای طبیعی و گردشگری روستای فیلبند، مسیر دسترسی به روستای فیلبند، بهترین زمان سفر به روستای فیلبند و چگونگی اقامت در آن صحبت کنیم، اگر شما طرفدار محیطهای روستایی و جاذبههای شگفتانگیز هستید با ما تا انتهای این سایت mgtours مقاله همراه شوید. بازدید كنندگان کشور آلمان می توانند به دیدن شهرهای تاریخی، جنگل ها، كوه ها و جاذبه های گردشگری بی نظیر آن بپردازند و از نزدیک با فرهنگ و پیشینه این کشور آشنا شوند. صنعت گردشگری نوعی سرمایهگذاری غیرمستقیم خارجی در داخل کشور است و اثرهای انبساطی آن در کلیه بخشهای اقتصادی، اثرهای توسعهای دارد.

یکی از جاده های محبوب ایران که پوشیده از مناظر رویایی، وجود دره ها و کوه های پوشیده شده از جنگل، رود های بهاری، آبشار های فراوان، تونل ها و جاده های پرپیچ و خم می باشد جاده ی چالوس می باشد. علت این نوع معماری قرارگیری تنگی سر در دامنه کوه است. این مسجد در حدود 100 سال پیش و به دستور یکی از ثروتمندان شیراز به نام نصیرالملک ساخته شده و تا به امروز مورد استفاده ی عموم مردم قرار گرفته است. این برج سال ها پیش به نام برج شهیاد آریامهر شهرت داشت اما پس از انقلاب به برج آزادی تغییر نام داد. در بازدید از قلعه حتما به این دو موزه هم سر بزنید. سپس ابرها را هم پشت سر میگذارید و نمایی تماشایی از قله درفک پیش رویتان سبز میشود. جوانه ها از دل خاک سر برآورده و سبزه ها چون مخملی سبز ، دشت ها و باغ ها را پوشانده اند.

همچنین این ارگ در بسیاری از بخشهای خود دارای دوطبقه است که نشاندهندهی نظام طبقاتی است و مشخص میکند که افرادی که دارای مقام بالایی هستند در طبقات بالا و افراد فرودست در طبقات پایینی جای میگرفتند. این بنا دارای 4 برج اصلی در اطراف دیوارهاست و برخی از بخشهای این ارگ بهصورت دوطبقه طراحیشده است و ستونها بیش از 2.5 متر ارتفاع دارند. وجود دارند که هرکدام جلوهای از تاریخ استان فارس را به نمایش گذاشتهاند. همهی مناطق شمالی کشور از شهرهای بزرگ و پیشرفته تا روستاهای کوچک و دورافتاده مناظری دارند که تماشای آنها هر فردی را به سمتشان جذب میکند. تاریخ و تمدن جزء لاینفک هویت هر کشور میباشد و کشورهایی که از این موهبت برخوردارند به خوبی از ظرفیت های گردشگری آن بهره گرفتهاند و پیشرفت قابلتوجهی در صنعت گردشگری خود ایجاد نموده اند.

اگر خوششانس باشید ابرها پایین میآیند و تصویری زیبا را برایتان به وجود خواهند آورد. ازاینرو این ارگها از اهمیت بسیار خاصی برخوردار هستند و بر اساس شرایط زمانی و مکانی کاربردهای مختلفی را نیز داشتهاند. در فصل بهار علاوه بر آب و هوای عالی میتوانید از تابش آفتاب، برف، باران، تگرگ، رنگین کمان و وزش باد هم لذت ببرید اما در تابستان هوا کمی از بهار گرمتر است و دیدن منظرهی ابرها، استشمام هوای تازهی روستا و تماشای کرانههای دریای خزر بسیار دلنشین است. البته رسیدن به محل امامزاده کمی دشوار است و معمولا کوهنوردان حرفه ای به انتهای مسیر میرسند. یکی از معروف ترین جاذبه های این شهر باغ فین کاشان است که محل زندگی امیر کبیر بوده که در حمام فین به قتل رسید.