جاذبه های گردشگری گیلان را بشناسید/ زیباترین و دیدنی ترین مکان های گردشگری گیلان

بررسی های به عمل آمده نشان می دهد که سفر به شیراز همواره جزو اولویت های گردشگران داخلی و خارجی بوده است. گلستان کوه کوهی است که در ۱۵ کیلومتری خوانسار با ارتفاع ۳۶۳۱ متر از سطح دریا که برای لالههای واژگونش شهره است. بلکه در همان روستاها و در دامنه مراتع وقتی قدم بزنید قلههای بسیار زیبایی از جمله قله شاه البرز با ارتفاع ۴۲۰۰ متر و قلههای دیگری چون قله لشکرک، سات بام و زرینه کوه وجود دارد. این استان در دامنه رشته کوههای زاگرس قرار گرفته و بهطور میانگین یک هزار و 480 متر از سطح دریا ارتفاع دارد؛ از اینرو آبوهوای کردستان معتدل و کوهستانی است. آبشار زر رود که از جاذبه های گردشگری شهر راین می باشد ، از ریزش رودخانه ای پدید می آید که سرچشمه های آن در ارتفاعات بالادست و از دل دامنه ها و دیواره های برف گیر هزار همچون تاج خروس جریان می یابد. شیوند روستایی با جمعیت تقریبا 5 هزار نفر در شمالیترین نقطه شهرستان ایذه، در بین چند قله از کوه برفگیر منگشت قرار گرفته است.روستای شیوند از جاذبه های گردشگری دهدز، به دلیل همجواری با دریاچه سد و رودخانه کارون از یکسو و رشته کوههای زاگرس با جنگلهای بلوط، رودخانه ها، آبراهها، آبشارها، صخرهها و نیز برخورداری از طبیعت مطلوب از سوی دیگر از جذابیتهای بی نظیری برای گردشگری برخوردار است.

این گردشگری شامل تعداد زیادی از افراد در گروههای بزرگ سازمان یافته است که مقصدشان مکانهای توریستی خاص میباشد. هنوز در دورترین نقاط این مرزوبوم، زمینهها، تواناییهای بالقوه و بالفعل زیادی در زمینه گردشگری وجود دارد که یا ناشناخته مانده است یا بهلحاظ عدم وقوف لازم مردم و مسئولان به امور سیاحتی، همچنان بیاعتبار تلقی میشوند. سنگ نوشته های موجود در نقش رستم، نمایانگر جنگ ها و دلاوری های رستم در شاهنامه است که برای مردم آن زمان بسیار با اهمیت بوده است. این غار که در میان جنگلهای منطقه ماسال قرار دارد، قندیل های گوناگون و آبشارهای زیبای آن گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است. این آبشار گودالی بزرگ و به شکل نیم دایره ایجاد کرده است؛ تابش نور از دهانه گودال به داخل آن و شنیدن پژواک صدای آب، صحنههایی نفسگیر خلق میکند. وقتی این همه از طبیعت طالقان برای شما صحبت کردیم، پس حتماً مطمئن شدید که در اینجا میتوانید آبشار هم ببینید. البته شایان ذکر است در سفر به شیراز با زیرساخت های مناسبی روبرو خواهید شد اما به نظر می رسد که اقدامات انجام شده برای گردشگران، چه خارجی و چه داخلی کافی نبوده.

نام غار از کوهی منفرد و کم ارتفاع گرفته شده که قلعه قدیمی روستا در قله آن بنا شده است.این کوه کم ارتفاع، کوه کوچک یا کوهک نامیده و به اختصار کهک تلفظ میشود. در ضمن درهای چوبی و قدیمی بقعه به دست هنرمندان به نامی چون علی نجار تبریزی، عبدالکتابخواجکی کرمانی، محمدبن داود کیا و حسین بن علی صالحی جیلانی ساخته شدهاند. مجموعه تخت جمشید یا پرسپولیس در واقع یک شهر قدیمی است که در زمان هخامنشیان ساخته شده و برای برگزاری مجالس و رویدادهای مهم مورد استفاده بوده است. سیستان و بلوچستان رازهای زیادی را در دل خود پنهان دارد که شاید بهتر باشد بسیاری از آن ها هنوز هم به صورت یک راز در دل خاک باقی بمانند.این سرزمین کهن، به سرزمین اسطوره ها و افسانه های کشور نیز شهرت دارد.سرزمینی که رستمِ پهلوان از آن سر بر آورده است.امروز قصد داریم تا به گوشه ای از این سرزمین به نام شهر بمپور قدم بگذاریم. بر مبنای همین آمار تا پایان سال 2012 چین با صرف 102 میلیارد دلار از آلمان، آمریکا، انگلستان و روسیه که به ترتیب 83.8 ، 83.5 ، 52.3، 42.8 میلیارد دلار در این بازار هزینه صرف کرده اند پیشی گرفته است. کتی رینولدز، از انجمن سفر آمریکا، در گفتگو با بخش فارسی صدای آمریکا میگوید کسبوکارهای مرتبط با گردشگری در آمریکا که ۸۳ درصد از آنها را مشاغل کوچک تشکیل میدهند در پی شیوع ویروس کرونا با مشکلات جدی مواجه شدهاند.

رویای دست نیافتنی هر انسانی حضور در بهترین جاهای دیدنی ایران است که نسیم روحنوازی صورتش را نوازش کند و قطرات باران گونهای روحش را تازه کند. گاهی برای دیدنشان هم لازم نیست تا آن سر دنیا برویم و در همین ایران خودمان هم تا دلتان بخواهد از این جاها هست. و بایستی زیرساخت های بیشتری برای آن فراهم شود تا شاهد پیشرفت بیشتری برای صنعت گردشگری در شیراز باشیم. باغ ارم یک باغ ایرانی تاریخی در شهر شیراز است و شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاهشناسی میشود.اریخ ساخت و بنیانگذار اولیه باغ ارم شیراز، بهدرستی مشخص نیست؛ ولی توصیفهایی از آن در سفرنامههای متعلق به قرن دهم و یازدهم هجری آمدهاست. پاسارگاد هم یک مجموعه از میراث جهانی است که شامل آثار تاریخی از دوران هخامنشیان است.

نقش رستم نیز یکی دیگر از مجموعه های تاریخی و جاذبه های گردشگری شیراز است که در 6 کیلومتری تخت جمشید قرار سایت mgtours دارد. فقط کافی است که چشمتان به برجِ خوش قد و بالای میلاد بیافتد، تا تصور دیدن سرتاسر تهران از بالای برج، وجودتان را از شادی لبریز کند و شما را وسوسه کند تا سری هم به داخل برج بزنید. یکی از جاذبه های دیدنی در شهر قزوین،حمام قجر و یا به عبارتی دیگر؛ موزه ی مردم شناسی است.حمام قجر در سال ۱۵۰۷ هجری در این شهر و به دستور پادشاه معروف صفویان، شاه عباس صفوی و به دست یکی از اقوام قاجار تا قبل از به قدرت رسیدن آنان یعنی امیر گونه خان قاجار ساخته شد.از ساخت این حمام نزیدک به ۳ قرن است که می گذرد اما همچنان استوار و زیبا به رسم قدیمش باقی مانده است. مجموعه تاریخی در نقش رستم شیراز شامل سنگ نوشته های دوران ساسانی، کعبه زرتشت و آرامگاه چندین پادشاه هخامنشی است که جذابیت های بسیاری برای گردشگران تاریخ شناس دارد.

آبشار الوان طسوج از جاذبه های گردشگری شهرچرام در استان کهگیلویه و بویراحمد است. خانه ملک امروزه مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی است و یکی از جاذبه های گردشگری مشهد می باشد. گلمکان،شهری است از توابع بخش گلبهار شهرستان چناران در استان خراسان رضوی ایران. آثار تاریخی موجود در این کاخ موزه بخشی مربوط به دوران پهلوی و بخش دیگر به دوران قاجار تعلق دارد. با این اوصاف مشخص است که هرچه بیشتر از مترو و دیگر وسایل نقلیه عمومی سنت پترزبورگ استفاده کنید ، برد کرده اید . با افزایش شبکه های اجتماعی و تبلغات گسترده همراه با اطلاعرسانی در یک سال گذشته پای گردشگران خارجی (گردشگرانی از آلمان، سوئد و انگلیس و سایر نقاط اروپا) را به روستاهای دورافتاده ایران باز کرده است.

این شهر پر زرق و برق یکی از زیباترین شهرهای ایران و البته جهان است که از نظر تاریخی حرف های زیادی برای گفتن دارد. این یخچال بیش از 50 بازوی یخچال از جمله Briksdalsbreen و Nigardsbreen دارد که دومی در دسترسترین یخچال طبیعی کشور نروژ محسوب میشود. اما در صورتی که کمی حوصله داشته باشید و از جاده به دل جنگل های هیرکانی بزنید تا به مناطق بکر طبیعی جنگلی برسید . یکی از جذابیتهای این دریاچه، وجود ماهی در آن است که باعث شده تا تعداد زیادی از گردشگران، ماهیهای شب عید خود را در این دریاچه رها کنند.

اگر شما هم تصمیم داشتید در سفر به رویان از پارک جنگلی کشپل بازدید کنید، خوب است بدانید امکانات و خدمات رفاهی همچون آلاچیق های بزرگ و کوچک در نقاط مختلف پارک، سوپرمارکت، پارک بازی برای کودکان، سرویس های بهداشتی در نقاط مختلف پارک، قهوه خانه سنتی، چندین رستوران ها کافی شاپ وجود دارد. غار کتلهخور، غاری است خشکی – آبی، واقع در استان زنجان، شهرستان خدابنده و در ۸۰ کیلومتری جنوب قیدار و ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۴۱۰ کیلومتری تهران و ۵ کیلومتری شهر کوچک گرماب واقع است. گلستان کوه در جنوب شهرستان خوانسار و ۱۵۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان، منطقهای سرسبز و خوش آب و هوا میباشد که سراسر آن، پوشیده از گونهای گزنگبین، پیاز وحشی (موسیر) و انواع گلهای زیبا است و از نظر پوشش گیاهی دارای ۷۰ گونه گیاهی میباشد. قدمت این قلعه که معماری داخلی بسیار زیبایی دارد به دوران قاجار برمی گردد. در ادامه، مهندس شرافت، برنامه های این کمیته در حوزة سایر مذاهب، همچنین اقدامات کمیتة مذکوررا در برای جذب گردشگران داخلی را محور پرسش قرار داد.

سراوان نام یکی از زیباترین پارکهای جنگلی ایران است که در استان گیلان و در نزدیکی منطقه دره پشت قرار دارد. بنابراین، عموم مردم این روستا که به زبان «تاتی» صحبت میکنند، از طریق باغداری، دامداری و یا ارائه خدمات به گردشگران امرار معاش میکنند. مردم منطقه بهشهر و رستمکلا تا نکا علاقه شدیدی به مهربان رود دارند و یکی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری منطقه می باشد چراکه واقعا از جنگل های بکر و طبیعت زیبایی برخوردار است. شیوهٔ کار به این شکل است که تبلیغات گردشگری پس از بازدید کاربر از سایت شما، در دیگر سایتها به او نمایش داده میشود تا او را دوباره به چرخهٔ فروش برگردانند. شاید بتوان گفت که در دشت ارژن به واضحترین شکل، امکان تماشای زندگی دوباره و حیات پس از ممات به نمایش در میآید. مناظر خیرهکنندهای ناشی از فرسایش باد در این دشت وجود دارد. موزه فسیل های فیل دریایی جزو ۹۹ جای دیدنی ایران از مناظر طبیعی و بکر یکی از جاذبه های گردشگری شهر شیرین سو است.

شهر شیراز با بیش از دو میلیون نفر جمعیت، به عنوان یکی از کلان شهرهای جنوب ایران شناخته می شود. لیکن هشت بهشت اصفهان با دنیایی از تخیلات هم چنان باقی مانده است. کویر مرنجاب به فاصله ۶۰ کیلومتری کاشان در بخش شمالی شهرستان آران و بیدگدل در استان اصفهان قرار گرفته است. همواره همگان با شنیدن نام چهلستون به یاد بنای زیبای چهل ستون اصفهان میفتند، اما جالب است بدانید که عمارتی با شکوه و دیدنی با همین نام در استان قزوین نیز وجود دارد و قدمت آن چند ده سال بیشتر از هم نام اصفهانی آن است. عمارت چهل ستون که معروف به عمارت کلاه فرنگی نیز بوده به صورت هشت ضلعی ساخته شده و از آثار مهم دوره صفوی به حساب می آید. این آبشار از جاذبه های گردشگری خوی را به نام آبشار قزل چیر نیز میشناسند. بنا بر گفتهها، دلیل نام گذاری این آبشار این است که هر کسی که از گردنههای آبشار آب پری عبور میکرده است، از سنگها و قطرات آب صداهای عجیبی میشنیده است که باعث شده بود دیگران تصور کنند در این مکان جن و پری ساکن هستند و به همین دلیل نام آن را آبشار آب پری قرار دارند. آبشار پالیزوک از جاذبه های سراوان در استان سیستان و بلوچستان واقع است.آبشار پالیزوک یکی از جاذبه های گردشگری ناهوک می باشد که درغرب ناهوک ودر ۱۲کیلومتری آن قرار دارد.روستای ناهوک از توابع بخش جالق شهرستان سراوان، با مختصات جغرافیایی 62 درجه و 20 دقیقه طول شرقی و 27 درجه و 37 دقیقه عرض شمالی، در فاصله 25 کیلومتری شمال غربی جالق و در 35 کیلومتری سراوان قرار گرفته است.

طبیعت هزاران نقش و نگار دارند و هر جلوهای از آن تصویری تازه را اذهان ما تداعی میکند؛ ایران سرشار از این تصویرهاست که برای دیدن همه آنها کافی است قدم در راه بگذاریم و به گوشه و کنار این مرز و بوم سر بزنیم، کوهستانهای تماشایی، بیابیانهایی سرشار از سکوت، تنگههایی مملوء از رمز و راز و هزاران جاذبه دیگری که میتوانیم لحظات خوشی را در آنها تجربه کنیم، آبشارها هم جزیی از این طبیعت شگفتانگیز هستند که با به نمایش گذاشتن سقوط آب بسیاری را به سوی خود میکشانند. امروزه گیسوم در شمال غربی دریای خزر با نمایش طبیعت بدیع و شاهکار خود از سایر مناطق گیلان متمایز و به یکی از زیباترین جاذبههای گردشگری ایران از نظر گردشگران تبدیل شده است. آبشار بیشه از مشهورترین آبشارهای لرستان و ایران است که در نزدیکی روستای بیشه از توابع خرم آباد و در کنار خط آهن تهران-خوزستان جا گرفته است.

تمدن کهن و بناهای تاریخی باشکوه، باعث شده شیراز شهری کم نظیر برای علاقه مندان به تاریخ باشد. اگر به مراکز خرید لوکس علاقه دارید از مراکز خرید مدرن شیراز نیز دیدن کنید. اگر به آلاشت سفر کردید حتما از روستای خوش آب و هوای چرات هم دیدن کنید. روستای «فکجور» دارای ۳۰ الی ۴۰ خانوار زحمتکش و خونگرم و مهماننواز است که به کشاورزی مشغول هستند و عمده محصول آنان مرکبات است. اگر به دنبال مکانی هستید تا این رویای دلانگیز را به واقعیت بدل کنید پیشنهاد ما این است که در سفر خود به جلفا از آبشار آسیاب خرابه دیدن کرده و سفری بینظیر را تجربه کنید.