با مفاهیم گردشگری و اصطلاحات رایج صنعت توریسم آشنا شوید

مواردی همچون اسکی، برف بازی و تیوب سواری در این دسته قرار میگیرند که میتوانند لحظات شادی را برای شما رقم بزنند. ادویه های مختلف، زعفران، فیروزه و کلی کالای دیگر در این بازار به وفور خرید و فروش می شوند. گاهی در طی مدت معلوم به تعدادی از شهرها سفر می کنند و گاهی یک استان و یک شهر را به طور کامل می گردند. همانطورکه در بالا ذکر شد در این طرح مجموعه بزرگی از خدمات رفاهی و تفریحی و ورزشی ایجاد خواهد شد. بنای حمام در زمان حکومت “فرهاد میرزای معتمدالدوله” عموی ناصرالدین شاه در تملک “امین التجار” بود و در سال ۱۲۹۵ مرمت و بازسازی شد. دکتر سعید عطار، دبیرکانون های تفکر دانشگاه یزد، نیز چالش های توسعة گردشگری مذهبی در استان را یادآور شد و اظهار داشت: با توجّه به اینکه تقریبا 1 درصد از گردشگران خارجی به یزد را گردشگران مذهبی تشکیل می دهند و تفسیرهای خاصّی که از اسلام صورت می گیرد، این امکان را به ما نمی دهد که کشور ما به عنوان کشوری دارای تساهل و تسامح مذهبی معرفی شود، چه چشماندازی میتوان برای گردشگری مذهبی در استان متصور بود؟ وی افزود: با توجّه به اینکه حدود 25- 30 درصد هزینههای هر گردشگر صرف تهیّة مواد خوراکی می شود، به وضوح می توان از لحاظ اقتصادی اهمّیّت این گونه گردشگری را مشاهده کرد .

گرچه این ظرفیّت تنها کارکرد گردشگری خوراک محسوب نمی شود و این گونه گردشگری می تواند فرصتی برای معرّفی بخشی از فرهنگ ها و حفظ سنّت های جامعه باشد، زیرا گردشگری خوراک حوزة وسیعی از گردشگری را از مبدأ تولید مواد خوراکی ،که شامل بخش کشاورزی است، تا مقصد که شکل آماده شده و قابل مصرف خوراک هاست، در بر می گیرد و حتّی می تواند بازدید از کارگاه ها و کارخانه های تولید خوراکی را هم شمل شود؛ بنابراین می تواند ارتباط تنگاتنگی با گردشگری کشاورزی و روستایی نیز داشته باشد. شیراز از دیرباز پایتخت فرهنگ و هنر ایران بوده و جزء قدیمیترین شهرهای کشور محسوب میشود؛ اما تابهحال چیزی درباره جاهای دیدنی اطراف شیراز شنیدهاید؟ او میگوید: قرار است از ظرفیت بهینه تهاتر فضای نمایشگاهی داخل کشور با برخی از کشورهای دیگر از جمله کشورهای منطقه بهره ببریم. رود «کلیبر چایی»، که از داخل شهر عبور میکند، باغهای زغال اخته را آبیاری میکند. گردشگری میتواند داخلی (گردشگر در داخل کشور خود مسافرت میکند) یا خارجی باشد. همه بخش های اقتصاد کشور را منتفع می سازد.

وقایع ورزشی مهم را برای سفر برمیانگیزد و این انگیزه درآمد نسبتاً بالایی را برای کشور میزبان تولید میکند. مردم به دلایل زیادی به کوالالامپور (Kuala Lumpur)، پایتخت و بزرگترین شهر کشور مالزی (Malaysia) سفر می کنند. در حد فاصل ۶ کیلومتری دهکده ی کوشک آباد مشهد یک غار بسیار بلند قرار گرفته که در سطح آن، آب بسیار زیادی جریان دارد. با توجه به اینکه تعدادی زیادی از ایرانیان در شهر تهران زندگی میکنند، پیدا کردن منطقه گردشگری اطراف تهران بسیار مهم است که حتماً باید در این مورد برنامهریزی لازم را داشته باشید. پیش از شیوع ویروس کرونا، آمریکاییها تمایل زیادی به دیدار از کشورهای خارجی داشتند. از همان لحظهای که قصد سفر به این روستای ییلاقی بسیار دیدنی را میکنید، طبیعت، مناظر باشکوهش را پیش چشمان شما نمایان میکند. مهندس محمدرضا فهیمی بافقی، فعّال حوزة گردشگری با بیان اینکه گردشگری بویژه گردشگری مذهبی – معنوی توانسته در هویّت بخشی و معنا بخشی به شهروندان یزدی بسیار مؤثّر باشد، افزود: هویّت ویژة مذهبی که برای یزدی ها ایجاد شده بسیاری مؤلّفه های فرهنگی را برای آنها پررنگ تر کرده است و به عنوان مثال از آنجا که مراسم عزاداری مذهبی در یزد با ویژگی های خاصّی شناخته شده است، برای شهروندان بسیار مهم است که این مراسم بدون خشونت برگزار شود.

دبیر کانون های تفکر دانشگاه یزد افزود: باید توجّه داشت در خارج از کشور، یزد بیش از آنکه به عنوان مرکز تشیّع شناخته شود به عنوان یک شهرزرتشتی نشین شناخته میشود که این ذهنیّت و نگاه گرچه چالش هایی به همراه دارد ولی در برخی موارد می تواند بستری برای جذب گردشگرخارجی باشد، کمیتة گردشگری مذهبی – معنوی چه اندازه به این پتانسیل واقف است و چه جایگاهی به آن در گردشگری سایت mgtours مذهبی می دهد؟ رجائی فرد افزود: گرچه آمار ارائه شده از گردشگران مذهبی استان چندان قابل توجه نیست ولی اگر درنظر داشته باشیم که این آمار صرفا مربوط به 13 روز محرم است و تمام طول سال را پوشش نمی دهد، باتوجّه به پتانسل های موجود می توان چشم انداز روشنی در این حوزه برای استان در نظر داشت.

وی تعداد قابل توجّه زرتشتیان موجود در استان را نیز از جمله پتانسیل های بالقوه ای دانست که که می تواند به طور ویژه در گردشگری مذهبی مورد توجّه قرار گیرد. البته دولت در این زمینه کم عمل کرده است و به اندازه کافی این وظایف را انجام نداده است.و بسیاری از حوزههایی که دولتها تصدیگری میکند، قابل واگذاری است، اما کمتر انجام شده است. پیشبینی میشود که کاهش شمار توریست در سال جاری میتواند منجر به خسارتی ۱/۷ تا ۲/۴ هزار میلیارد دلاری شود به ویژه اگر واکسیناسیون در کشورهای کم درآمد به سرعت پیش نرود. به این صورت هزینه ساخت خانه ها کاهش پیدا می کند و خانه هایی ساخته می شوند که با محیط زیست آن منطقه کاملا سازگار هستند.

گردشگری ادبی literary Tourism به شکلی از گردشگری اطلاق می شود انگیزه عمده و اصلی آن بازدید از مکان ویژه ایی می باشد که به موارد جالب در ادبیات مربوط می شود. مردم ایران گردشگری اسلامی(مذهبی)را در اولویت قرار می دهند.سازمان حج و زیارت به عنوان یکی از سازمان های مهم متولی گردشگری مذهبی در کشور است.این سازمان عهده دار یکی از انواع گردشگری است که نقش عمده ای را در زندگی اجتماعی ایرانیان و کشور های اسلامی ایفا می کند.گردشگری مذهبی˓علاوه بر جنبه های اقتصادی و مالی خود˓باعث ارتباط اسلامی با سایر کشور ها شده و تعامل بین ملل و فرهنگ هایی را که نقاط مشترکی دارند˓سبب می شود.می توان چنین ادعا کرد که مهم ترین قسمت های هماهنگی صنعت گردشگری ایران با کشور های اسلامی یعنی تنظیم مناسبات سیاسی و دیپلماتیک بر عهده سازمان حج و زیارت است.خلاصه اینکه با بهبود قوانین و مقررات سازمان حج و زیارت و اجرا و نظارت بر اجرای آنها˓این سازمان می تواند به عنوان سازمانی که فعالیت های گردشگری مذهبی را جهت دهی˓هدایت و کنترل می کند˓مطرح کرد و با ایفای نقش هدایتی˓بخش خصوصی و مردم محلی را در انجام این امر که می تواند اوضاع اقتصادی و انگیزه های معنوی آنها را تامین کند یاری رساند.از این رو تعامل با دنیای اسلام و برقراری ارتباط میان فرهنگ ها از این طریق میسر و بسیار قابل توجه است.

به گفته معاون گردشگری کشور، همه ما از شرایط کشور و محدودیتهایی که دولت با آن روبرو است، آگاه هستیم. در این شرایط گردشگری با حضوری بسیار کمرنگ، همواره در حاشیه سیاستها و برنامههای کلان توسعه دولت قرار گرفتهاست (حیدری چیانه، ۱۳۹۲: ۲۷). افغانستان، از آنجای که بهخاطر داشتن مکانهای زیاد برای گردشگری یک کشور سیاحتی است؛ اما صنعت گردشگری در آن به شکلی که باید رشد میکرد، نکرد و دلیل آنرا نیز کمتوجهی دولت در این بخش، ناامنی و جنگ روان، عدم توجه حکومت بر بازسازی مکانهای تاریخی و گردشگری، نبود تبلیغات( نمایش جاذبههای طبیعی) در رسانهها بهخاطر جذب سیاحان، نبود راهنماهای مسلکی گردشگری و مشکل در ارایۀ ویزه به گردشگران خارجی، یاد کرد. که متاثر از اجتماع و اقلیم ایران است و فارغ از کاستی هایی که بر این طرح وارد بود در چندین نقطه حساس ایران این طرح پیاده شده و با نقایص موجود که با توجه به شرایط ایران پدیدار شدند موجبات عدم تحقق برنامه های کوتاه و بلند مدت را فرهم آورده; بنا بر این طرح˓شهر اصل و پیرامون فرع تلقی می شد و همواره برقراری رابطه بین شهر و پیرامون را بدیهی و نتیجه تعامل و تفاهم حتمی بین نیروی شهر و پیرامون را منتهی به وحدت و یکپارچگی و ملی می دانست;و لیکن روابط دو سویه میان علت و معلول و چیستی و هستی در ارتباط با شهر و پیرامون به صورت آشکارا لحاظ نشده و با استناد به اینکه اکثر جاذبه های توریستی در گردشگری که منبع اصلی آن طبیعت چهار فصل و نواحی تاریخی می باشد این گونه نظریه ها و فاجعه آمیزتر از آن اینگونه طرز تفکر و نگرش و کپی برداری بدون مطالعه و عدم سعی و تلاش در تربیت تئوریسین های قابل و عدم تغییر نگرش باعث ضربه خوردن به صنعت گردشگری که نتیجه این ضربه رکود اقتصادی˓انباشت سرمایه˓افزایش نرخ تورم˓تحریم ها و تهدیدهاو بسیاری موارد دیگر است که برای عدم تحقق این چنین شرایطی بی شک می بایست در مورد مالکیت اشتراکی بر زمین و ابزار تولید و سوسیالیسم و نهایتا هدایت اقتصای تجدید نظر شود .پس از گذشت سالیان دراز و به سبب رشد چشمگیر شهر و شهر نشینی-و با توجه به مطالب و معایب مذکور مرتبط با طرح های اجرا شده مانند طرح مرکز- پیرامون˓این گونه کپی برداری از نظریات برنامه ریزان آمریکایی و اروپایی و القاء آن در کشوری متفاوت مانند ایران و عدم امکان سنجی پیاده سازی تئوری ها و مدل های مذبور;مسبب بستر ساز بروز اختلافات رفتاری و تبعیضات اجتماعی˓ایجاد گسل های طبقاتی و در پی آن وارد شدن ضربه بر پیکره صنعت گردشگری و عدم نیل به اهداف توسعه پایدار و عدم ترویج و ترغیب نگرش ضد کاپیتلیسمی می باشد – لذا می بایست با در نظر گرفتن شرایط موجود˓نیاز به برنامه ریزی˓تبیین اهداف و تسهیل مواضع جهت تثبیت منبع کسب درآمد از صنعت گردشگری و به دنبال آن تقویت موقعیت سیاسی˓اجتماعی و اقتصادی مملکت;احساس و مرتفع گردد.

بنابراین، پیشرو بودن در ذهن مسافر با برنامهریزی، برای همه طرفهای درگیر در این بخش حیاتی است. همانطور که میبینید، امکانات رفاهی مجموعه سیبلند بسیار متنوع است که شما میتوانید با توجه به علاقه خود از آنها بهره ببرید. نکته مهم این است که تعرفه این سرگرمیها بسیار مناسب در نظر گرفته شده است تا افراد بیشتری بتوانند از این خدمات ویژه برای خود استفاده کنند. از نظر اتصالات برقی نیز ولتاژ برق و نوع پریزها دقیقا همانهاییست که در ایران مورد استفاده قرار میگیرد. وی اظهارداشت: به این منظور اجرای برنامه ها و رویدادهایی در ذیل جشنهای زرتشتیان که ریشه در تاریخ کهن ایرانی دارد نیز در دستورکار این کمیته قرار دارد.

را نیز شامل شود، گفت: حتّی طبع و مزاج شناسی که در طبّ سنّتی و فرهنگ غذایی ایرانی و یزدی جایگاه ویژه ای دارد نیز می تواند در این حوزه قرار گیرد؛ بنابراین می توان گفت: در بخش گردشگری خوراک نیز ظرفیّت های خوبی وجود داردکه باید مورد توجّه قرار گیرد. این درحالی است که صرفا 3 درصد از گردشگران بین المللی را گردشگران خوراک تشکیل می دهند و باتوجّه به ظرفیّت های استان هم، تبدیل شدن به مقصد گردشگری خوراک در دستور کار و برنامه های پیش بینی شده وجود ندارد؛ بنابراین بهتر است در بحث تنوع بخشی به محصولات گردشگری استان انواع محدود اصلی معرفی شوند و در ذیل آنها به فعّالیّت بپردازیم ، زیرا این آسیب احتمالی وجود دارد که اگر تنوع محصولات را زیاد کنیم اصل موضوعات و ارزش مفاهیم به حاشیه بروند. ما اصفهان را شهری تاریخی میدانیم؛ بنابراین گردشگر انتظار دارد این برند را در تمام ابعاد و وجوه شهر ببیند؛ لذا ورودیهای شهر که شامل شبکههای حملونقلی (ورودیهای زمینی) و گیتهای فرودگاهی (ورودیهای هوایی) است، باید بهنحوی طراحی شود که با برند تاریخی شهر اصفهان همخوانی داشته باشد؛ به علاوه نیاز است در راستای برندینگ شهری، امکانات و تسهیلات لازم برای آسایش و امنیت گردشگران در شهر فراهم شود.

اگر برنامه گردشگری به گونهای مناسب بررسی، برنامهریزی و مدیریت شود و در آن محیط طببیعی و فرهنگی در نظر گرفته شده باشد میتواند شرایط را برای توسعه اقتصاد محلی و ارتقاء کیفیت زندگی شهروندان هموار سازد. بازدید از این شهر بسیار زیبا فرصت آشنایی با فرهنگی متفاوت، غذاهای محلی، مراکز خرید متنوع و معماری ویژه شهر، که آمیزه ای از معماری غربی و شرقی است، در اختیار مسافران قرار می دهد. شما بعد از گردش و طبیعت گردی در فندقلو به گردنه حیران می رسید و با طبیعت جنگلی بسیار زیبای دیگری برخورد می کنید که در میان سایر مناطق طبیعی بی مثال است. مناطق کوهپایهای دماوند بسیار خوش آب وهوا هستند و تجربه خاصی را برای شما رقم میزنند. این مجموعه در نزدیکی قله دماوند قرار دارد و همچنین دریاچه سد نمرود نیز در نزدیکی همین بخش قرار گرفته است. این کارشناس اقتصاد گردشگری بیان کرد: آمار و ارقام فوق و شدت روند توسعه سفر و گردشگری در دنیا و ایران، نشاندهنده تاثیر اساسی این بخش در اقتصاد است؛ به صورتی که امروزه برنامهریزی برای توسعه گردشگری به یکی از مهمترین برنامههای زیربنایی برای توسعه اقتصادی، اشتغال و درآمدزایی و توزیع متعادل این درآمد در عرصه بینالمللی به ویژه در کشورهای در حال توسعه شده است.

به گفته شالبافان، یکی از خواستههای بخش خصوصی از ما این است که هر چه قدر بتوانیم تعداد دفاتر خدمات فعال در حوزه گردشگری ورودی به کشور را بیشتر کنیم، امکان چانهزنی و ظرفیتسازی بیشتری در کشور وجود دارد. مدیرکل دفتر توسعه گردشگری داخلی گفت: نظامدهی به ساختار فعالیت فعالین فضای مجازی غذا یا فودبلاگرها یکی از نیازهای اصلی در رشد و توسعه گردشگری خوراک به عنوان محصولی نوپا در صنعت گردشگری کشور به شمار میآید. همچنین در کنار تمام این امکانات، موزهی پول، رستوران، فستفود، فضای سبز و جنگلی، استخر، سالن بولینگ، استخر رو باز بانوان و شهربازی سرپوشیده نیز قرار گرفته است.

متاورس در گردشگری نیز با امکان پرداخت بدونتماس به کمک رمز ارزهایی مانند بیتکوین یا توکنهای غیرقابل معاوضه (NFT) به مسافران و گردشگران اجازه میدهد بدون نیاز به تبدیل ارز بهراحتی خدمات موردنیاز خود را خریداری کنند. رجائی فرد، در پاسخ به سؤالات مطرح شده اظهار داشت: در ارتباط با جذب گردشگران داخلی برنامه های متعددی در دست اجرا داریم که باتوجّه به محدودیّت های ناشی از کرونا این برنامه ها به تعویق افتاده است و یکی از اهداف ما معرفی یزد به عنوان قطب گردشگری مذهبی در ایران است. صدها گالری هنری، سالن تآتر، سالن سینما، دانشکده و آموزشکده هنری، ظرفیت تبدیل تهران به یکی از قطب های معتبر و جذاب فرهنگی هنری آسیا و جذب گردشگران بسیار برای دیدن دوره های آموزشی و کسب مهارت های هنری را دارد. این خانه ی تاریخی در سال ۱۳۷۷ ثبت ملی سازمان میراث فرهنگی شد. در این نشست که روز چهارشنبه مورخ 29 مردادماه 1399 به صورت مجازی برگزار شد، پس از تشریح دستورکار نشست توسط مهندس محمدمهدی شرافت، دبیرکانون تفکر گردشگری دانشگاه یزد، بحث و تبادل نظر پیرامون دستورکار نشست به شرح زیر پی گرفته شد. در انتها، مهندس شرافت، ضرورت تخصیص بودجه های دولتی به بخش خصوصی گردشگری را غیرقابل انکار دانست و اظهار امیدواری کرد این کمک ها با حفظ استقلال بخش خصوصی صورت بگیرد.