از صنعت گردشگری و اشتغال آن غافل نشویم

معروفترین و نامآشناترین جاذبه گردشگری شیراز، دروازه قرآن نام سایت mgtours دارد. این قرآنها هماکنون از دروازه شیراز به موزه پارس انتقال داده شدند. وجود آبنماهای متعدد در قسمتهای مختلف باغ جنت روح تازهای به این محیط داده و یکی از مناطق بکر شیراز برای استراحت به شمار میرود. خیابان ارگ در انتهای بازار جنت قرار گرفتهاست. مجموعهای از حجرههای سنتی شیراز را میتوانید در بازار وکیل آن مشاهده کنید. جالب است بدانید که مسجد جامع عتیق در سال ۱۳۱۰ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت. قدیمیترین مسجد شیراز را میتوان مسجد جامع عتیق به حساب آورد که به دوران صفویه مربوط میشود.

مسجد جامع عتیق بر روی یک عبادتگاه بنا شده و بارها مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است. معماری این بنا بسیار شکیل بوده و به سبک قاجاری ساخته شده است، اما نوآوریهای به کار رفته در قسمتهای مختلف عمارت ترکیبی از معماری ایرانی – اروپایی محسوب میشود. نماد تاریخ ایران؛ تخت جمشید هم در شهرستان مرودشت استان فارس واقع شده و در فاصله ۶۰ کیلومتری از شهر شیراز قرار گرفته است، همچنین نقش رستم و رجب هم که از مهمترین آثار باستانی ایران به شمار میروند، به ترتیب در ۱۳ کیلومتری شهر مرودشت و ۶ کیلومتری تخت جمشید واقع شدهاند. این موزه به عنوان یکی از جاهای دیدنی گیلان در زمینی به مساحت حدود ۲۶۰۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ بزرگراه خلیج فارس (جاده رشت – تهران) ساخته شده است.

سقالکسار روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رشت در ۱۵ کیلو متری جنوبی دهستان لاکان قرار دارد. باغ محتشم رشت جزو جاهای دیدنی محبوب در بین مردم محلی رشت نیز محسوب میشود. حمام وکیل را هم میتوان در زمره جاهای دیدنی شیراز به حساب آورد، زیرا یکی از حمامهای پیشرفته و مشهور تاریخ ایران به شمار میرود. سعی کنید برای بازدید از این مسجد تاریخی، صبح و ساعت ۹ الی ۱۱ را انتخاب کنید، زیرا نور آفتاب در این ساعات در بهترین حالت خود به مسجد میتابد. در خصوص خواص این دریاچه نقل شده پادشاه ساسانی یزدگرد اول به منظور شفا گرفتن از بیماری خود راه بسیار طولانی را برای رسیدن به این چشمه و استفاده از آب آن طی کرد تا در این دریاچه شنا کرده و آب آن را برای درمان بیماری خود بیاشامد. بر اساس گزارش یونسکو در سال ۲۰۰۷، ایران جزء ۵ کشور برتر از نظر میراث فرهنگی و زمینه تاریخی و از طرفی دیگر، جزء ده کشور اول در زمینه پتانسیل جذب گردشگر بینالمللی در جهان محسوب میشود، ولی ایران در صنعت گردشگری در رده ۷۷ جهان و در زمینه میزان پذیرش گردشگر خارجی در رده ۷۰ جهان قرار دارد (سازمان جهانی گردشگری، ۲۰۰۹: ۱۸).

منابع گردشگری شامل: منابع طبیعی، منابع فرهنگی و منابعی که مبتنی بر تلاشهای بشریاند را در بر میگیرد. دروازه شیراز در شمال شرقی این شهر و بین دو کوه چهل مقام و باباکوهی قرار دارد. بنای دروازه قرآن بسیار زیبا و ارزشمند بوده و از شهرت خاصی برخوردار است. شیراز اقامتگاههای جذاب و خاصی دارد. میتوانید در این فهرست تعدادی از اقامتگاههای بومگردی برتر در شیراز را ببینید و بعد با دکمه زیر اقامتگاه انتخابیتان را در جاباما رزرو کنید. در سفر به شیراز بازدید از رصدخانه ابوریحان بیرونی را از یاد نبرید. پاسارگاد که یادگاری باشکوه از دوران هخامنشی بوده و همه ما را یاد کوروش کبیر میاندازد، در شهرستانی به همین نام قرار گرفته است که تقریبا ۱۳۰ کیلومتر با شهر شیراز فاصله دارد.

جاهای دیدنی شیراز تمامی ندارد و باغ جهاننما از دیگر باغهای زیبا و باشکوه شهر شیراز به شمار میرود. اگر شما هم عاشق مکانهای دیدنی اطراف تهران هستید، بهتر است که حتماً سری به منطقه نمونه گردشگری سیبلند بزنید تا از بهترین امکانات در این بخش برخوردار شوید. پارک جنگلی سیسنگان که حتماً معرف حضورتان است از دیگر جاذبههای نوشهر و معروفترین مناطق گردشگری مازندران است. آرامگاه فردوسی، بازار رضا، سرزمین موجهای آبی، پارک آبی ایرانیان، موزه نادری، کات نادری، باغ گیاهشناسی، جنگل ترسناک جیغ، باغوحش وکیلآباد و بسیاری دیگر جاذبهها و دیدنیها در مشهد هستند که سفر شما را به سفری فراموشنشدنی تبدیل خواهند کرد. بد نیست بدانید که این مسجد در نزدیکی حمام و بازار وکیل واقع شده است. این پل که مدت زیادی هم از زمان ساخت آن نمیگذرد در حال حاضر به یکی از نمادهای شهر تهران تبدیل شده است. اینکه باغ جهاننما دقیقا در چه دورهای و توسط چه کسی ساخته شده است، مشخص نیست، اما کریم خان زند در دوره زندیان این باغ را مورد بازسازی قرار دارد و یک عمارت زیبای ۸ ضلعی درون آن ساخت. سازمان جهانی گردشگری تاکید می کند این آمار و اقام بر اساس آخرین تحولات جهانی ارائه شده است و جامعه جهانی با بحران اجتماعی و اقتصادی بی سابقهای مواجه شده است، از این رو این پیش بینی را باید با احتیاط و با در نظر گرفتن ماهیت بی نهایت بی ثبات بحران کنونی تفسیر کرد.

این در حالی است که زاینده رود از استان چهار محال و بختیاری هم عبور می کند و با ایجاد آب و هوایی مطلوب، فضایی سرسبز و چشم اندازهایی بی نظیر در مسیر خود، نواحی بسیار جذابی را برای گردشگران و مسافران فراهم می کند. زیبایی واقعی و ترکیب درخشان رنگها را فقط میتوانید در مسجد نصیرالملک شیراز تماشا کنید. البته اگر پیگیرتر باشید میتوانید گالریهای خصوصی را هم ببینید. تمام نکات ایمنی در این پرواز رعایت میشود؛ اما باز هم اگر ترس از ارتفاع دارید، بهتر است از سایر تفریحات مشهد استفاده کنید! باغ جنت را میتوان در لیست یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز در عید قرار داد، زیرا یک مکان دنج و باصفا برای استراحت بوده و میتواند اوقات خوشی را برای شما و خانوادهتان رقم بزند. آب انبار وکیل یکی از جاذبههای تاریخی و جاهای دیدنی شیراز است که در قسمت شرق ارگ کریم خان واقع شده است. گاهی به یک جهانگرد و تاجر یهودی غربی در بلاد شرق برمیخوریم. پارک ملی بوجاق منطقه ای حفاظت شده در حد فاصل زیباکنار و بندر کیاشهر استان گیلان قرار دارد این منطقه با وسعت ۳۲۶۰ هکتار نخستین پارک ملی خشکی ـ دریایی ثبت شده در ایران محسوب می شود از این مقدار حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین های ساحلی، جلگه ای و علفزار است .پارک ملی بوجاق از جنوب به بخشهای بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر در منطقه کیاشهر متصل است.

همچنین بندر بندو دارای ساحلی زیبا و بکر است که میتواند مقصد خوبی برای گذراندن یک روز زیبا برای شما باشد. باغ دلگشا از آب قنات سعدیه، آبیاری میشود و یک حوض بزرگ و زیبا هم دقیقا مقابل عمارت قرار گرفته است. این عمارت نشانگر معماری باشکوه دوران زندیه بوده و در سال ۱۳۱۰ به موزه پارس تبدیل شد. یکی از عمارتهای زیبا و باشکوه شیراز که به اوایل دوران پهلوی مربوط میشود، عمارت شاپوری است. ساخت این مسجد مربوط به دوران قاجاریه میشود و یکی از بهترین جاهای دیدنی شیراز به شمار میرود. عکاسی را در بازدید از این مسجد که یکی از جاهای دیدنی شیراز به شمار میرود، از یاد نبرید. بازار وکیل علاوه بر فروش کالاهایی همانند فرش، تابلو، طلا، لوازم خانه و سایر موارد، از طراحی و معماری مشهور و قابل توجهی هم برخوردار است، به همین دلیل از آن به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز یاد میشود.

از آنجا که توسعه پایدار گردشگری مستلزم مشارکت همه ­جانبه بخشهای علمی و اجرایی است، در این راستا دانشگاه کردستان با همکاری همه جانبه تمامی دست اندرکاران این صنعت و برای دومین بار در تلاش است از طریق برگزاری همایش بین­ المللی گردشگری و توسعه در راستای تدوین نقشه راه توسعه پایدار گردشگری، اقدامات شایسته ­ای را بعمل آورد و نقش خود را بعنوان یک مرکز علمی به منصه ظهور برساند. رصدخانه ابوریحان بیرونی در داخل دانشگاه شیراز قرار گرفته و دومین رصدخانه ایران بعد از رصدخانه مراغه است. بد نیست بدانید که باغ نارنجستان قوام در سال ۱۳۳۵ به دانشگاه شیراز اهدا شد و هماکنون به عنوان موزه مورد بازدید عموم قرار گرفته است. عمارت کلاه فرنگی در حقیقت آرامگاه کریم خان زند بوده که درون یک باغ بزرگ و زیبا قرار گرفته است. دروازه قرآن در زمان کریم خان زند مورد بازسازی قرار گرفت و به دستور ایشان یک اتاقک در بالای دروازه ایران ساخته شد تا دو قرآن نفیس که به قرآن هفده کیلوگرم معروف هستند، درون این اتاقک قرار بگیرند. این دروازه توسط عضدالدوله دیلمی ساخته شد و بر روی آن قرآنی قرار دادند تا مسافران از زیر آن به سلامت عبور کنند. این خانه بیش از ۲۰ اتاق دارد که سقف تمامی آنها چوبی است، همچنین بر روی سقف خانه نقاشیهای زیبایی از حیوانات، پرندگان و گل به چشم میخورد.

گردشگری یک صنعت زنجیرهای است، بنابراین اهتمام تمامی دستگاههای دولتی و خصوصی را میطلبد. حوزهای زیربنایی با زنجیرهای گسترده از مشاغل و کسب و کارهای مرتبط که بسیار هم برای کشورها ارزآوری دارد.از این رو تعریف اقتصاد گردشگری و حوزه های آن اهمیت ویژه ای دارد. چند فرد موفق در ایران را می توان نام برد که با اندک امکانات توانسته اند کسب و کارهای کوچک خود را به کسب و کارهای جهانی و پولساز صنعت گردشگری تبدیل کنند. در اوایل بهار با رویش شکوفههای بادام و پرواز شاد پرندگان مهاجر در اطراف دریاچه، قابی تماشایی در این منطقه بهوجود میآید که تماشای آن برای هر چشم بینایی لذتبخش است. اما اهالی مشهد برای تفریحات آخر هفته مخصوصاً در فصل بهار به این طبیعت دلنشین سفر میکنند. در کنار دریاچه زریوار یک مجتمع ساحلی قرار دارد که امکانات متنوعی را به گردشگران ارائه میکند. بسیاری از کسب و کارها تنها از فعالیت های حوزه محدودی تشکیل می شوند، اما صنعت گردشگری تقریبا به هر کسب و کار و شرکت و فعالیتی که در زمینه رضایت مشتری ها و ارائه خدمات و نیاز های تفریحی فعالیت دارد مرتبط می باشد و تنها وابسته به مشاغل و فعالیت های خاص نمی باشد.

هتلها و آژانسها که هر سال فضایی از این نمایشگاه را به خود اختصاص میدادند، امسال به دلیل بلاتکلیفی سفر و ادامه برخی محدودیتهای کرونا، حضور پررنگی نداشتند و اغلب غایب بودند. پاسارگاد، تخت جمشید و نقوش رستم و رجب برخی از معروفترین جاهای دیدنی اطراف شیراز به شمار میروند که بهتر است در سفر خود به استان فارس حتما از آنها دیدن کنید. بیشک یکی از زیباترین مناطق دیدنی آذربایجان شرقی و شهر جلفا آبشار آسیاب خرابه از جاذبه های جلفا است. پیشنهاد ما به شما این است که در سفر خود به شیراز از این خانه فوقالعاده به عنوان یکی از جاهای دیدنی شیراز بازدید کنید. یکی از بهترین آثار تاریخی و جاهای دیدنی شیراز را میتوان باغ عفیفآباد دانست که در سال ۱۲۸۴ توسط میرزا علیمحمد خان قوامالملک دوم بنا نهاده شد.

ساخت این بنا در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز شد و در سال ۱۳۰۲ هجری قمری به پایان رسید. ساخت این عمارت بین سالهای ۱۳۱۰ و ۱۳۱۵ انجام گرفت و در سال ۱۳۷۹ به ثبت آثار ملی ایران رسید. کاشیکاری بنا و گچبری ستون در کنار نورپردازی زیبا و تماشایی موجب شده که مسافران و گردشگران بسیاری از این عمارت مجلل بازدید کنند. این بنا عظمت بسیاری دارد. ابتدا توسط رومیها شکل گرفت ولی رکود بر آن حاکم شد و مجدداً در قرون شانزدهم و هفدهم در پاسخ به شرایط بد بهداشتی بسیاری از شهرها رواج یافت. البته که میگویند شیراز را باید در بهار دید اما ما در این مطلب به صورت کامل بهترین زمانهای سفر به شیراز را برایتان شرح دادهایم. بیشترین درختی که در این باغ وجود دارد، درخت نارنج بوده و عطر بهارنارنج در فصل بهار به طور کامل در این باغ دلنشین میپیچد.

تماشای فصل بهار و پاییز در این باغ بسیار حیرتانگیز بوده و قدم زدن را برای شما لذتبخش خواهد کرد. لازم به ذکر است که در این باغ، علاوه بر جاذبه های طبیعی، یک موزه نظامی نیز وجود دارد که در آن انواع سلاح ها و تفنگ های قدیمی دوران قاجار و پهلوی را نگهداری می کنند. لازم به ذکر است که باغ جهاننما هماکنون در مالکیت مرکز صدا و سیمای شیراز قرار دارد. تا بتوان بر اساس آن، راهكارهاي مناسب جهت استفاده لازم از آنها را فراهم نمود. این گالری با استفاده از تصاویر زیبا و اطلاعات مختصر و مفید به 72 جاذبه گردشگری آمریکا که در آمریکا شمالی واقع شده پرداخته و آنها را مرور کرده است. ترکیب هنرهای گچبری، آیینهکاری، کاشیکاری، منبت کاری، سنگتراشی، مقرنسکاری و نقاشی در قسمتهای مختلف عمارت قوام حیرتانگیز بوده و باغ نارنجستان را به یک باغ منحصربهفرد تبدیل کرده است. تمام قسمتهای اینا به صورت کاملا دقیق میناکاری شده و ورود به آن حس تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد. راه ورود باغ تا رسیدن به عمارت کاملا سنگفرش بوده و درختان فراوانی در دو طرف آن به چشم میخورد. طراحی ورود به این باغ زیبا کاملا قرینه بوده و وجود دو ستون در ایوان بزرگ عمارت آن واقعا به زیبایی آن افزوده است.