آشنایی با بهترین سیستم گرمایشی ساختمان به همراه بررسی ویژگی های آن‌ معمارنو-اخگرتابش

آشنایی با بهترین سیستم گرمایشی ساختمان به همراه بررسی ویژگی های آن‌ معمارنو-اخگرتابش

این سیستم حتی توانایی این را دارد که با سیستم خورشیدی نیز کار کند. موتورخانه و پکیج شباهت بسیار به یکدیگر دارند با این تفاوت که در موتورخانه از یک مخزن بزرگ برای تمامی واحدها استفاده می شود اما در پکیج ها در هر واحد یک مخزن کوچک قرار گرفته می شود. مصرف برق کولر گازی اسپلیت زیادی است به همین دلیل استفاده از آن به عنوان گرمایش ساختمان صرفه اقتصادی ندارد. اگر گرمایش از سقف به صورت برقی باشد، برق توسط سیم کشی از قبل انجام شده به گرما تبدیل می‌شود. اگر این عمل از طریق گاز در حال انجام باشد، لوله‌های کار گذاشته از جنس کپسول وظیفه تولید گرما و حرارت را برعهده دارند. عملکرد سیستم‌های گرمایش از سقف بدین شکل است که امواج مادون قرمز به صورت تابشی از جسم گرم به جسم سرد انتقال پیدا می‌کند.

بخاری گازی، نفتی و برقی

لوله هایی که برای عبور آب داغ در این نوع سیستم طراحی شده است، از یک مخزن بویلر مرکزی تغذیه می شود. بویلر با استفاده از گاز طبیعی، پروپان مایع یا جریان برق کار می کند. ولتاژ مشخصی برای تامین برق بویلر برای جریان آب داغ در تمام ساختمان به کار می رود. نحوه توزیع حرارت در تمام ساختمان از طریق گرمایش تابشی یا گرمایش از کف، شامل جریان پیدا کردن آب داغ از طریق لوله های پلاستیکی و انتقال حرارت با محیط می باشد.

البته از آنجا که پکیج زمینی بر روی زمین نصب می شود، مقداری از فضا را اشغال می کند و از طرفی مبدل آن کمی پر سر و صداست. خلاصه اینکه برای بهره مندی حداکثری از مزایای موتورخانه باید اولاً این مکان توسط فردی آگاه و متخصص راه اندازی شود و دوماً به طور منظم مورد بازدید دوره ای و سرویس توسط نیروی فنی قرار بگیرد. طراحی، احداث، نصب و راه اندازی موتورخانه و اجزای آن نیازمند تخصص است و باید فقط توسط تکنسین باتجربه انجام شود. تعمیر و نگهداری موتورخانه با سهولت انجام می شود، چون کل تجهیزات در یک مکان قرار دارند. برای استفاده از بخاری هیزمی باید فضایی را در داخل خانه به منظور نگهداری سوخت بخاری در نظر داشته بگیرید. اولین و مهمترین ایرادی که به بخاری گازی وارد می شود، بحث امنیت این برند اخگرتابش وسیله است.

  • یکی دیگر از سیستم های گرمایشی ساختمان های مسکونی، تجهیزاتی هستند که بر مبنای گرانش هوا کار می‌کنند.
  • به همین دلیل امروزه افراد برای تامین گرمایش ساختمان و همچنین رفاه حال خود اقدام به نصب انواع محصولات گرمایشی اعم از بخاری تا جدیدترین و لوکس ترین سیستم های گرمایشی ساختمان می کنند.
  • در کنار همه این مزایایی که برشمردیم، یکی از اصلی‌ترین مزایای گرمایش از کف ، توزیع یکنواخت گرما در فضای خانه است.
  • قطعاً شومینه کارآمدترین سیستم گرمایشی برای استفاده در فصول سرد سال نیست.
  • برای خرید این تجهیزات هنگام مراجعه به بازار با انواع سیستم های گرمایشی ساختمان روبه رو می شوید که هر کدام دارای عملکرد مختص به خود هستند و از یک الگو و قاعده مشخص پیروی می کنند.
  • این وسیله با گاز طبیعی کار می کند و در انواع مختلف بخاری گازی دیواری، زمینی، بدون دودکش و بادودکش طراحی و تولید می شود.

فن هیتر، سیستم گرمایشی بدون گاز مثل بخاری است که با برق کار کرده و گرما مورد نظر را تامین می کند، این دستگاه دارای فن است و مانند پنکه باد گرم قابل استفاده است. سیستم گرمایشی تابشی الکتریکی کف خانه به کمک لوله ها و سیم های موجود در زیر کف اتاق گرما را به آرامی به خانه وارد می کند. این سیستم ها برای شرایطی بهترین انتخاب محسوب می شوند که سیستم گرمایشی موجود کافی نبوده و یا بر روی سطوح سرد مانند کفپوش سنگ، بتون یا سرامیک استفاده می شوند. همچنین سیستم گرمایشی کف برای فضاهای بزرگ بهترین گزینه است زیرا گرما را به میزان برابر در فضای اتاق پراکنده می کند. همچنین در فضاهایی مانند حمام که باید با پاهای برهنه راه بروید، سیستم گرمایشی کف می تواند بسیار کارآمد باشد. رایج ترین سیستم گرمایشی تابشی خانه ها توسط یک جوشاننده مرکزی اداره می شود که بخار یا آب داغ را از طریق لوله ها به رادیاتورهای قرار داده شده در قسمت های مختلف خانه منتقل می کند.

نخستین وسیله موردنیاز در اتاق تأسیسات مرکزی موتورخانه، دیگ آب گرم یا دیگ بخار است. دیگ‌های چدنی در مقایسه با دیگ‌های فولادی از راندمان و فشار کار کمتری برخوردار هستند. اما به دلیل حمل آسان، قیمت پایین، و قابل‌ تفکیک بودن، در تأسیسات گرمایشی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این سیستم در مقایسه با سایر سیستم‌های گرمایشی هزینه راه‌اندازی بالاتری دارد. همچنین، در صورت بروز خرابی، تعمیر آن به‌راحتی سیستمی مثل پکیج نیست. گاهی اوقات حدود یک ساعت طول می‌کشد تا گرما از بین مصالح عبور کرده و به کف خانه برسد.

عملکرد سیستم به این صورت است که دارای یک واحد چگالش در فضای باز است. جریان مبرد توسط دریچه تعدیل کننده پالس تنظیم میشود و مصرف کننده می تواند دما را در اتاق کنترل نماید. در صورتی که نیازمند تعداد مجاری هوای زیاد نباشید ، واحدهای مینی اسپلیت به شما این امکان را می دهند که مناطق HVAC جداگانه ایجاد کنید ، هر کدام دارای یک ترموستات جداگانه هستند. این سیستم برای خانه های بزرگتر و مناطقی از منزل که کانال هوا ندارند بسیار مفید است. اگر اسپلیت شما بر روی حالت گرمایشی قرار بگیرد، می‌توانید در روزهای سرد سال از سیستم گرمابخش آن استفاده کنید. قبل از توزیع کامل گرما در سطح منزل حدود یک ساعت طول می‌کشد تا مراحل آماده سازی گرمایش از کف (عبور گرما از مصالح و رسیدن به لوله‌های کار گذاشته در کف) انجام شود.

نکته مثبت شومینه اتانولی این است که نیازی به دودکش ندارد و می توانید مثل یک وسیله تزئینی بر روی میز قرارش دهید. با این اوصاف مشخص است که شومینه الکلی به تنهایی نمی تواند گرمایش ساختمان را تامین کند. در برخی از خانه های تازه ساخت محلی برای قرار دادن لوله بخاری در نظر گرفته نشده است، به همین دلیل در زمان نصب بخاری گازی و یا هیزمی به مشکل می خورید.

شومینه معمولاً برای گرمایش منازل مسکونی و ویلاها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش گرمایشی، کافی است با استفاده از دستورالعمل و استانداردهای مربوطه، به انشعاب گاز دسترسی و از گرمای مطبوع آن استفاده نمود. معمولا این نوع سیستم گرمایشی با سیستم گرمایشی موتورخانه اشتباه گرفته می‌شود. از این رو ما قصد داریم در این قسمت جدیدترین سیستم های گرمایشی که مورد استفاده برای مکان های مختلف اعم از اماکن تجاری و اداری و مسکونی هستند را معرفی کنیم. ظاهر و ساختار یونیت هیتر با فن کویل ها بسیار شبیه هم هستند اما یونیت هیتر بسیار قوی تر از فن کویل ها می باشد. یونیت هیتر می تواند هوا را با ظرفیت بیشتر گرم کند و همچنین این هوای گرم را با قدرت بیشتری به اطراف پرتاب کند.

معایب پکیج