۱۲نکته درباره پشه‌ها

به گزارش ایسنا، پشه ها حشراتی هستند که بر اساس مطالعات موجود، مضرات آنها بیشتر از فوایدشان است. شاید هم این موجودات ریز منافعی دارند که هنوز برای انسان ها کشف نشده است.

احمدعلی عنایتی – استاد حشره شناسی دانشگاه مازندران – به مناسبت روز جهانی پشه – 28 مرداد- در مورد انواع معروف پشه ها و بیماری های ناشی از انها اطلاعاتی ارائه می دهد که به شرح زیر است:

* همه گونه‌های پشه در دنیا و ایران ناقل بیماری نیستند. از بین ۳۵۶۳ گونه پشه موجود در دنیا حدود ۷۰ گونه ناقل مالاریا هستند.

* در ایران ۷۰ گونه پشه وجود دارد که از این تعداد تنها هفت گونه ناقل بیماری مالاریا هستند.

* در سال ۲۰۱۸، در دنیا ۲۱۹ میلیون نفر مبتلا به مالاریا شدند و از این تعداد ۴۳۵ هزار نفر جان خود را از دست دادند.

* پشه مالاریا یا آنوفل در ۲۰ آگوست ۱۸۹۷ توسط افسر  انگلیسی به نام رونالدراس در اسکندرآباد هندوستان کشف شد.

* تا ۱۰۰ سال پیش در ایران سالانه چهار میلیون نفر به مالاریا مبتلا می‌شدند و تعداد زیادی به این علت جان خود را از دست می‌دادند اما در سال گذشته که ۲۱۰ میلیون نفر در دنیا به مالاریا مبتلا شدند. در ایران هیچ‌کس به مالاریای محلی مبتلا نشد و میزان ابتلا به مالاریا در ایران به صفر رسید.

* پشه «کولکس» – که به پشه خانگی مشهور است  – یکی از انواع پشه‌های موجود در ایران است.

*خوشبختانه در ایران برخلاف بسیاری از کشورهای دنیا پشه کولکس ناقل بیماری مهمی نیست و آسیب چندانی برای انسان ندارد و نیش آن تنها باعث خارش و قرمزی موقتی پوست بخصوص در اطفال می‌شود.

* پشه «آئدس» یکی دیگر از انواع پشه‌ها است که ناقل چهار نوع بیماری ویروسی است که خوشبختانه در ایران وجود ندارد.

* «دنگی»، «زیکا»، «چیکن گونیا» و «تب زرد» چهار نوع بیماری ناشی از نیش پشه آئدس است که خطرناک و اغلب مهلک است.

* پشه‌ها در آب‌های راکد زندگی می‌کنند. برای رشد آن ها حتما نباید دریاچه‌ای بزرگ از آب وجود داشته باشد حتی یک قاشق غذاخوری آب راکد می‌تواند محلی برای رشد پشه‌های آئدس باشد. همچنین ظروف یکبار مصرف در حاشیه خیابان‌ها و جاده‌ها و اطراف منازل، ظروف شکسته، تایر فرسوده، مانداب‌ اطراف رودخانه‌ها و اراضی کشاورزی، محل شرب دام، لوله‌های شکسته‌ای که باعث جمع‌ شدن آب در یک نقطه شود، همگی می‌توانند به محلی برای رشد پشه‌ها تبدیل شوند.

* برای مقابله بارشد و تجمع پشه ها مردم باید در محیط‌های شهری و روستایی نسبت به نظافت محل کار و محل سکونت خود حساس باشند و از تجمع زباله‌ها که ممکن است بر اثر بارندگی موجب فراهم شدن لانه‌های لاروی در اطراف منازل، حیاط خانه‌ها و … شوند، خودداری کنند.

* شهروندان در صورت داشتن تب و لرز یا تب و بثورات جلدی و بدن درد جهت درمان بیماری و پیشگیری از ابتلای سایرین باید به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید